×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zëvendësministrja e Jashtme të Shqipërisë: Hoti do të duhej të shkonte në Washington

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Zëvendësministrja e Jashtme e Shqipërisë Edith Harxhi në studion e “ABC News” ka folur për akuzat ndaj Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kreut të Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli.

  Harxhi tha se çështja e Kosovës nuk duhet të krahasohet fatin e individëve, ndërsa shtoi se Kosova po përballet me një nga situatat më të vështira.

  Ajo shtoi se Bashkimi Evropian ka dështuar për dhënien e vizave në Kosovë dhe vazhdon të tregojë që Kosova nuk i ka përmbushur kriteret.

  Ajo u shpreh se nuk ka pasur vullnet politik dhe se ka një ndarje të madhe politike për fatin e Kosovës.

  “Çështja e Kosovës nuk është çështje e individëve. Ashtu siç nuk e kemi lidhur më parë me Ramush Haradinaj apo ushtarëve të tjerë që kanë shkuar në Hagë. Nuk duhet të krahasojmë çështjen e Kosovës me fatin e individëve. Për momentin që po kalojmë imazhi i Kosovës është cenuar, por edhe imazhi i Presidentit të Kosovë sepse është institucion”.

  “Besoj që të dy janë në kohë për të gëzuar karrierë politike pasi të përfundojnë të gjitha procedurat ligjore. Nëse do të kishim konfirmim të akuzës mendoj që do të duhet të japë dorëheqjen. Por situata politike në Kosovë do të vështirësohej. Duhet të kalojmë përtej individit këtë rast, sepse Kosova është më e rëndësishme. Kosova sot është në një nga ditët më të vështira.Ne duhet ta shohim çështjen me vërtetësinë e saj. Serbia është faktorizuar mjaft. Kjo për shumë arsye sepse ne shqiptarët kemi harruar çështjen e Kosovës, pa u zgjidhur çështja e Kosovës, Shqipëria nuk do të jetë shtet funksional”.

  E dyta e diplomacisë shqiptare gjatë intervistës se kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti nuk duhet të kishte anuluar pjesëmarrjen në Washington.

  “Mendoj që Kryeministri Hoti duhet të kishte marrë pjesë në Washington, pavarësisht problemeve të brendshme. Të paktën ai duhet të ishte atje, sepse mund të ishte një tjetër fitore për Kosovën. Kam informacion që vendimi i tij ka qenë i konsultuar. Besoj që Samiti i Parisit mund të mbahet, por pres që amerikanet të japin një datë tjetër, në momentin që do të qartësohet në Prishtinë se çfarë do të ndodhë me institucionin e Presidentit. Dy takimet nuk mu duken komplomentare, por dolën që ishin të dakordësuar me njëra-tjetrën”.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Në tre muajt e fundit të vitit 2023, remitencat apo dërgesat nga bashkëatdhetarët kanë shënuar vlerën prej në 1.3 miliardë euro, një...
  Lajme25 Maj 2024
  Ish-ministri i jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se Spanja po refuzon ta njohë pavarësinë e Kosovës, duke e përmendur si...
  Lajme25 Maj 2024
  Dy persona janë arrestuar për rrëmbimin që kishte ndodhur në Prishtinë të enjten në mbrëmje. Sipas njoftimit, njëri është 18 vjeç me...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Kadri Kastrati, ish-komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, ka thënë për Front Online se rrugën e Kosovës drejtë NATO-s nuk mund...
  Lajme25 Maj 2024
  Aplikimi i Kosovës për të qenë anëtare e asocuar në Asamblenë Parlamentare të NATO-s do të jetë në agjendë në takimin e...
  Lajme25 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2468 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe...
  Lajme25 Maj 2024
  Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka ftuar qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes pikave kalimeve kufitare me Serbinë, që të shtunën...
  Lajme25 Maj 2024
  Blakaj: Institucionet s’kanë bërë mjaftueshëm për dokumentimin e krimeve të luftës, shumë prova janë zhdukur Institucionet e Kosovës po fajësohen se nuk...
  Lajme25 Maj 2024
  Moti sot parashihet të jetë i vranët dhe dhe me intervale me diell. Vranësirat gjatë ditës në disa vende parashihen të sjellin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.