×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zelandë e Re: Një zyrtar policor vritet në detyrë gjatë kontrollit rutinor

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Një zyrtar policor është qëlluar për vdekje gjatë një ndalimi rutinor në trafik në Auklland të Zelandës së Re.

  Një tjetër zyrtar policor është plagosur seriozisht. Sulmuesi ka ikur nga skena e sulmit dhe ende nuk dihet nëse është zënë.

  Rreth katër orë pas të shtënave, policia e armatosur ka arrestuar dy burra, kanë raportuar mediat lokale.

  Policia në Zelandën e Re zakonisht nuk bart armë, dhe është e rrallë që zyrtarët të vriten në detyrë.

  Sipas policisë, ka qenë maji i vitit 2009, kur një zyrtar policor është qëlluar në një shtëpi, derisa ka kryer një kërkim rutinor.

  Komisionari policor, Andrew Coster, ka konfirmuar se zyrtarët nuk kanë qenë të armatosur.

  Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern ka thënë se vdekja përbën “lajm shkatërrues”.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Numri i të vdekurve në haxh i këtij viti ka kaluar 1,000, tha një raport i AFP-së të enjten, më shumë se gjysma...
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, gjatë ditës së sotme dhe të premten do të qëndrojë në Austri, ku do të...
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Policia hungareze ka arrestuar një shtetas kosovar pasi e kapi duke tentuar të kontrabandonte 11 kilogramë marihuanë në Hungari përmes kufirit serbo-hungarez....
  Të tjera
  Lajme20 Qershor 2024
  Departamenti i Krimeve të Rënda i Prokurorisë Themelore në Prizren, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve B.B., dhe B.K., për shkak të...
  Lajme20 Qershor 2024
  Presidentja Vjosa Osman është takuar me homologen e saj sllovene, Natasha Pirc-Musar, në margjinat e Samitit të Paqes për Ukrainën që u...
  Lajme20 Qershor 2024
  Presidenti Bajram Begaj zhvilloi sot në Berlin një takim me përfaqësues të mërgatës shqiptare në Gjermani. Figura të suksesshme në fusha të...
  Lajme20 Qershor 2024
  Ish-deputeti i LDK-së, Shkumbin Gashi dhe Sylë Balaj janë liruar nga akuza për keqpërdorim me vota për zgjedhjet e shkurtit 2021. Sipas...
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të takohen më 26 qershor në Bruksel. Lajmin për takimin...
  Lajme20 Qershor 2024
  Ka dështuar mbledhja e Komisionit Hetimor Parlamentar lidhur me nivelin e menaxhimit të marrëdhënies së punës të anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.