×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zbulohet raporti sekret i OKB-së, Shqipëria furnizon ‘ilegalisht’ me armë Kongon

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Ushtria e Kongos furnizohet me armë nga shumë vende të Botës pa njoftuar Kombet e Bashkuara siç kërkohet nga një rezolutë e vitit 2004.

  Në këtë konkluzion ka arritur një raport i fundit i Këshillit të Sigurimit. Mes vendeve që furnizon me armë Kongon renditet edhe Shqipëria, shkruan agjencia prestigjioze e lajmeve AFP.

  Në raportin konfidencial të OKB theksohet se: “Disa nga armët kanë rënë në duart e grupeve të armatosura që veprojnë në lindje të vendit”

  Në raport nuk flitet vetëm për armë, por edhe për instruktorë dhe pajisje ushtrie që vijnë nga Shqipëria, Rumania, Turqia, Afrika e Jugut, Izraeli, Kina, Irani, Mbretëria e Bashkuar, Koreja e Veriut, Sudani dhe Shtetet e Bashkuara. Ndonëse vendi afrikan nuk është subjekt i sanksioneve dhe embargove, dërgimi i armëve duhet të bëhet duke njoftuar OKB-në, gjë që është anashkaluar nga vendi ynë

  Raporti vuri në dukje se disa vende “dërguan sasi të konsiderueshme me armë, municione, pajisje dhe automjete ushtarake” për ushtrinë.

  Autoritetet kineze kanë thënë se po hetojnë pretendimet, ndërsa Irani mohoi që të kishte transferuar ndonjëherë ndonjë material në Republikën Demokratike të Kongos, duke ndezur frikën se pajisjet ishin dërguar nga një palë e tretë.

   

   

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një turist slloven ka humbur jetën tragjikisht në Shkodër. Policia thotë se 65-vjeçari dyshohet se ka rënë aksidentalisht nga kalaja e Rozafës,...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka thënë se kryeministri Albin Kurti i ka përjashtuar të gjithë nga procesi...
  Lajme04 Tetor 2023
  Analisti politik dhe avokati, Azem Vlasi, i hedh poshtë pretendimet nga Serbia se Milan Radoiçiq, i cili pranoi organizimin e sulmit terrorist...
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë, veri të Kosovës, më 24 shtator, ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka pritur në takim ministrin gjerman të Ushqimit dhe Bujqësisë, Cem Ozdemir. Atë e ka njoftuar për...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiqi i cili ishte organizatori i sulmit në Banjskë të Zveçanit dje u arrestuar nga shtetit serb....
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-këshilltari i Thaçit, Bekim Çollaku, tha se informaat që i posedon kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, nuk i posedojnë liderët e Kosovës....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.