×
 • Lajme
 • Lajme

  VV: Qeveria Hoti ka dështuar në aspektin e rimëkëmbjes

  FrontOnline
  29 Shtator 2020

  Për Lëvizjen Vetëvendosje, Qeveria “Hoti”, ka dështuar edhe në aspektin e zhvillimit ekonomik.

  Yllëza Hoti, deputete e kësaj parti ka thënë për Front Online, se kjo Qeveri në përgjithësi nuk ka pasur rezultate të mira.

  “Në përgjithësi qeverisja nuk është se ka pasur ndonjë rezultat të mirë të cilin munden edhe ata me e nda, duke filluar nga heqja e reciprocitetit e deri tash tek pamundësia e kalimit të Pakos për Rimëkëmbje, apo pamundësia e tyre për të implementuar Pakon e Rimëkëmbjes dhe masat që i kanë paraparë, tregon shumë për brishtësinë e kësaj Qeverie”, ka thënë ajo.

  Një ndër pikat ndaj të cilat deputetja e VV-së shprehu kritika, është ajo për mosarritjen e implementimit të Pakos për Rimëkëmbjen Ekonomike.

  “Nëse ndalemi tek Pakoja për Rimëkëmbje Ekonomike, specifikisht po vërehet shumë edhe në opinion që kjo Qeveri dhe ministrat zakonisht po mundohen me bart fajin tek opozita për faktin që nuk po i`u kalon Ligji, por diçka që dua të bëj të qartë dhe që po mundohemi gjatë tërë kohës me e nda me publikun është që Pakoja e Rimëkëmbjes është planifikuar për 365 milion euro teksa Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike i cili është temë shumë e madhe e diskutimit këtyre ditëve është vetëm 42.3 milionë euro. Zbatimi kushton vetëm aq. Kjo i bie që është vetëm 11% e Pakos dhe diku 90% e Pakos mundet me u implementuar  pa u kaluar ky Ligj”, ka thënë Hoti..

  Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari’ LKIA me rekord të ri në nr. të udhëtarëve dhe fluturimeve
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Lajme24 Maj 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot diell dhe vranësira, me mundësi për ndonjë reshje të dobët në zona të caktuara, kryesisht...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.