×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vendi ku shpërtheu Coronavirusi në rrezik nga përmbytjet

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Pasi u ndesh i pari me pandeminë e koronavirusit, qyteti kinez i Wuhanit, si dhe provincat e tjera të vendit, Anhui, Jiangxi dhe Zhexhijang, shpallen të premten “alarm të kuq” nga rreziku u përmbytjeve për shkak të shirave të rrëmbyeshëm që kanë rritur në nivele të rrezikshme nivelet e lumenjve dhe të liqeneve.

  Wuhani, i vendosur në brigjet e lumit Jangze, paralajmëroi qytetarët që të marrin masa paraprake, pasi lumenjtë tashmë kanë arritur nivelin maksimal në shtretërit e tyre. Ndërsa niveli i liqenit artificial të madh Tre Grykat është dhjetë metra më i lartë se zakonisht dhe prurjet e ujit janë mbi 50 mijë metra kub në sekondë.

  Në liqenin Tai, në afërsi të Shangait, është lëshuar gjithashtu “alarm i kuq” për shkak të nivelit të lartë të ujit. Deri më tani autoritetet kineze nuk kanë lajmëruar për viktima.

  Situata paraqitet gjithashtu e vështirë në disa rajone të Azisë Jugore që janë përfshirë gjithashtu nga shirat e dendur dhe përmbytjet. Ato kanë lënë pas edhe një bilanc tragjik viktimash. Deri tani mësohet se të paktën 220 vetë kanë humbur jetën nga vërshimet dhe rrëshqitjet e dheut në pjesën jugore të Azisë, thonë autoritetet.

  Mbi një milion vetë janë bllokuar në Nepal, Bangladesh dhe Indi, ndërsa qindra e mijëra të tjerë janë detyruar të lënë shtëpitë për të kërkuar strehim në rajonet të cilat janë në lartësi më të madhe mbidetare.

  Sipas autoriteteve indiane, nga vërshimet dhe rrëshqitjet e dheut në pjesën verilindore të vendit kanë humbur jetën edhe 16 fëmijë, ndërsa tetë vetë humbën jetën gjatë rrëzimit të dy ndërtesave në Mumbai dhe ku autoritetet dyshojnë për mbi 100 viktima.

  Autoritetet në Nepal bënë të ditur se gjatë muajit të kaluar kanë humbur jetën të paktën 117 persona, ndërsa në Bangladesh thonë se të njëjtën periudhë kanë humbur jetën tre persona.

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Tuneli i Llogarasë është gati. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zbuluar se ky tunel do të hapët më 5 korrik. “Tuneli...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Mungesa e ligjeve për monedhat dixhitale e ka ngadalësuar përhapjen e tyre në Shtetet e Bashkuara. Zëri i Amerikës, Deana Mitchell, raporton...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Prezantohet në panairin ndërkombëtar EUROSATORY që po mbahet në Paris, prototipi i parë i makinës ushtarake shqiptare “Shota”. Shqipëria merr pjesë për...
  Të tjera
  Sport18 Qershor 2024
  Në ndeshjen e dytë në “EURO 2024”, Shqipëria do të ndërrojë stadium. Nga “Signal Iduna Park”, kombëtarja shqiptare do të luajë nesër...
  Vip18 Qershor 2024
  Prej disa kohësh, reperja e njohur Loredana Zefi është duke shijuar romancën e saj me futbollistin e talentuar gjerman, Karim Adeyemi. Dyshja...
  Opinione18 Qershor 2024
  Kurti ta mbajë mend mirë këtë mësim. Kështu e përmbledh në një analizë të tij profesori amerikan Alon Ben-Meir mesazhin ndaj Kryeministrit...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një burrë në Prishtinë ka raportuar se dikush ka hyrë në banesën e tij dhe ka vjedhur një shumë të parave. Rasti...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është raportuar i zhdukur në Pejë. “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar rastin e lartcekur lidhur me viktimën mashkull kosovar”, thuhet...
  Lajme18 Qershor 2024
  Këtë të martë do të nënshkruhet marrëveshja për heqjen e vizave nga Izraeli për shtetasit e Kosovës. Lajmi është bërë i ditur...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.