Bota/Rajoni

Vdiq Ivo Banac historiani i njohur kroat që mbështeste pavarësinë e Kosovës

Vdiq Ivo Banac historiani i njohur kroat që mbështeste pavarësinë e Kosovës
13:03 | 30 Qershor 2020

Historiani, politikani dhe shkrimtari, Ivo Banac ka vdekur të martën në moshën 74-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë, kanë bërë të ditur familjarët e tij.

Banac ka qenë profesor emeritus i historisë në Universitetin Yale dhe në atë universitet kishte qenë për dy mandate drejtues i kolegjit Pierson, shkruan portali kroat “Index”, raporton ‘koha’.

Ka qenë ministër i Ambientit në Qeverinë e Kroacisë gjatë vitit 2003, kryetar i Partisë Liberale (2003-2004) dhe deputet kroat (2004-2007).

Banac lindi në Dubrovnik. Studioi në Universitetin Fordham në New York, teksa studimet pasdiplomike i përfundoi në Universitetin e Stanfordit.

Banac ka folur vazhdimisht në favor të pavarësisë së Kosovës duke thënë në disa intervista se Serbia e ka humbur atë qysh në vitin 1981.

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera