×
 • Lajme
 • Kronika
 • Kronika

  Vdes një person në Dragash, vetëm dy ditë më herë ishte konfirmuar pozitiv me COVID-19

  FrontOnline
  25 Korrik 2020

  Drejtoria e Arsimit në Komunën e Dragashit ka njoftuar sot e ka vdekur, Bislim Kuteli, punëtor i arsimit në Shkollën Fillore “Ulina” në fshatin Kosavë Kuteli vetëm dy ditë më herët ishte konfirmuar si i infektuar me virusin COVID-19, raporton Gazeta Express.

  Njoftimin për vdekjen e punëtorit arsimor e ka dhënë edhe Drejtoria për Arsim në Dragash.

  Me dhembje të madhe e morëm lajmin për ndarjen nga jeta të sekretaritë të Shkollës Fillore dhe të Mesme të Ulët “Ulina” në Kosavë , Bislim Kuteli.Ndarjet si kjo e sekretarit të kësaj shkolle, në një moment të papritur, të lënë pa frymë!Në emër të Drejtorisë së Arsimit në Dragash i shpreh ngushëllime të sinqerta familjes Kuteli, të afërmve, mësimdhënësve të shkollës “Ulina”!Bislimi u prehtë në paqe!”, thuhet në njoftim.

  Për situatën pandemike në Dragash ka folur për Express edhe kryetari i Komunës, Shaban Shabani, i cili ka thënë se gjendja nuk është e mirë por e menaxhueshme.

  Ai ka thënë numri i vdekjeve është shumë i lartë krahasuar me numrin e vogël të personave të infektuar. Derisa thotë se deri tani janë të shëruar 20 persona dhe vetëm 4 raste aktive.

  “20 persona janë të shëruar, 4 aktiv dhe 4 persona kanë ndërruar jetë”, ka thënë Shabani

  Shabani ka bërë thirrje tek qytetarët e Komunës së Dragashit për rritje të kujdesit dhe të respektimit të rekomandimeve për bartjen e maskave dhe mbajtjen e distancës.

  Derisa ka ngritur shqetësime se banorët në Komunën e Dragashit po i fshehin simptomat dhe nuk po lajmërohen tek organet kompetente.

  Ai ka thënë se tashmë edhe nëpër qendra private të mjekësisë do të lëshojnë një qarkore për t’i identifikuar dhe lajmëruar personat e dyshimtë për COVID-19.

  Kreu i Komunës së Dragashit ka thënë se tashmë pas largimit të masave është bërë më i vështirë menaxhimit, meqë siç thotë ai qytetarët e Dragashit në masë të madhe kanë lëvizje drejt Prizrenit.

  30% më shumë kilometra në Petrol Company nuk janë teori e thatë, por rezultate të prekshme, me çmime me të…
  Nga Rubrika
  Lajme03 Mars 2024
  Një 70-vjeçar është gjetur pa shenja jetë në fshatin Sllovi të Lipjanit. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, ka deklaruar se...
  Lajme03 Mars 2024
  Për çështjen e Ligjit për Shëndetin Riprodhues dhe Fertilizimin e Asistuar, Besa Gaxheri është shprehur e ‘habitur’ se si ‘një a dy...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nesër bashkë me ministrin e Infrastrukturës Liburn Aliu, do të jenë në terren. Bëhet fjalë për fillimin...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri Albin Kurti, priti sot në takim antropologen, Janet Reineck. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Reineck është...
  Sport03 Mars 2024
  Pep Guardiola ka lartësuar Phil Foden në qiellin e shtatë pas paraqitjes brilante në fitoren 3-1 të Manchester Cityt përballë Manchester United...
  Lajme03 Mars 2024
  Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Michael Doyle ka treguar se këtë vit do të përfundoj në shkallë të...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.