Gjuha:
×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Vaksinimi kundër gripit sezonal fillon në nëntor, kaq ka kushtuar një vaksinë

  FrontOnline
  28 Shtator 2020

  Edhe pse që nga shtatori, vit pas viti në Kosovë raportohen raste të prekura me grip sezonal, as këtë vit, qytetarët nuk do të arrijnë të vaksinohen gjatë këtij muaji, e as në muajin tetor.

  Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë në Kosovë, Faik Hoti, ka thënë për Front Online, se Ministria e Shëndetësisë ka prokuruar përmes UNICEF-it 160 mijë e 500 vaksina.

  Sipas tij, vaksinat do të nisen në tetor për në Kosovë, vaksinimi i qytetarëve do të bëhet në muajin nëntor.

  “Vitin e kaluar MSh ka blerë 160.500 vaksina kundër gripit sezonal. Këtë vit për shkak edhe të pandemisë janë shtuar sasitë. Këto vaksina, i ka paguar Ministria, ndërsa i ka prokuruar UNICEF-i nga kompani ndërkombëtare dhe janë vaksina të kualifikuara sipas standardeve të OBSH-së”, ka thënë ai.

  MSh-ja synon të blej mbi 300 mijë vaksina kundër gripit sezonal

  Krahas këtyre vaksinave, Hoti ka thënë se MSH-ja synon të blejë edhe mbi 300 mijë vaksina të tjera, për të siguruar vaksina kundër gripit sezonal për të gjithë qytetarët që bien në kategoritë e rrezikut siç janë të moshuarit, të sëmurët kronik dhe shtatzënat.

  Sipas tij, çmimi i vaksinave të prokuruar është 5 euro e 27 cent.

  “Është në procedurat e tenderimit edhe sasia prej 250,000 vaksinave”, ka shtuar ai.

  Front Online ka qëndruar edhe në ambientet e QKMF-së në në Prishtinë për të parë nga afër nëse ka interesim nga qytetarët për vaksinat kundër gripit sezonal dhe aty është vërejtur se tashmë qytetarët janë të informuar se nuk do të fillon vaksinimi këtë muaj.

   Covidi e shton interesimin e qytetarëve për t’u vaksinuar

   Doktori në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, Leutrim Zeqiri në një prononcim për Front Online ka thënë se ka kërkesa nga qytetarët për këto vaksina, por që këto procedura nuk fillojnë deri në tetor.

  “Po, faktikisht tashmë jemi edhe në sezonën e gripit sezonal, ku është një infeksion akut viral edhe pacientët për çdo ditë po drejtohen edhe për marrjen e vaksinave , zakonisht imunizimi apo vaksinimi fillon prej muajit tetor deri në muajin dhjetorë”, ka thënë Zeqiri.

  Zeqiri më tutje ka thënë se kanë pranuar një dozë të vaksinave në këtë qendër dhe në nëntor do të fillojnë me vaksinim.

  “Një herë për një herë në Qendrën tonë i kemi pranuar dozën e parë mirëpo nuk ka filluar akoma vaksinimi, besojmë që prej muajit nëntor vetëm do të fillojmë vaksinimin dhe imunizimin e qytetarëve”, është shprehur ai për Front Online.

  Sipas mjekut Zeqiri, si pasojë e situatës me Coronavirus këtë vit ka më shumë kërkesa nga qytetarët për të marrë këto vaksina.

  “Edhe puna e COVID-it na ka komplikuar punën ka shkaktuar stres edhe te qytetarët, gjë që e ka bërë të kërkohet më shumë ndihmë edhe kërkesat me qenë më të mëdha këtë vit”, ka thënë ai për Front Online.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të energjisë
  Nga Rubrika
  Lajme31 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur se e ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan,...
  Lajme31 Maj 2023
  Gazetarja Olha Priadko u strehua sot në Kosovë, në kuadër të programit “Journalists in Residence – Kosovo”. Ajo erdhi bashkë me djalin...
  Lajme31 Maj 2023
  Ish i dërguari special për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, ka komentuar përsëri për tensionet në veri. Me anë të një...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.