×
Etiketë: sezonal
Lajme01 Tetor 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj tha se gjatë javës së ardhshme do të shpërndahen mbi 160 mijë vaksina të gripit sezonal për qytetarët e Kosovës. Kështu ka deklaruar ai pas takimit me përfaqësues nga Instituti...
Lajme01 Tetor 2020
Vaksinimi kundër gripit sezonal dhe virozave të tjera do të fillojë nga Shtëpia e Pleqve në Prishtinë. Kështu ka bërë me dije Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj. Zemaj përmes një postimi në Facebook, ka thënë...
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu thotë se 368 mijë doza do të jenë falas për grupet e rrezikuara. Personeli shëndetësor ka nisur i pari vaksinimin kundër gripit sezonal. I programuar për të vaksinuar falas disa...
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Politika suedeze po “zien” nga një video e publikuar ditët e fundit. Në video shihet sesi një politikan me prejardhje nga Ballkani, Darko Mamkoviq, thith kokainë në një klub. Sipas mediave të huaja, 52-vjeçari nuk...
Lajme28 Shtator 2020
Krahas këtyre vaksinave, Hoti ka thënë se MSH-ja synon të blejë edhe mbi 300 mijë vaksina të tjera, për të siguruar vaksina kundër gripit sezonal për të gjithë qytetarët që bien në kategoritë e rrezikut...
Front TV28 Shtator 2020
Edhe pse që nga shtatori, vit pas viti në Kosovë raportohen raste të prekura me grip sezonal, as këtë vit, qytetarët nuk do të arrijnë të vaksinohen gjatë këtij muaji, e as në muajin tetor....
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Dyshime të reja kanë dalë në shesh në lidhje me helmimin e liderit të opozitës ruse, Alexei Navalny. Sipas agjencisë Ruters, agjenti nervor që u përdor për të helmuar Navalny është gjetur në një shishe...
Lajme06 Shtator 2020
Udhëheqësi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Bullgari, Skender Syla, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, tha se situata epidemiologjike në Kosovë është mjaft e rëndë dhe numri i lartë i vdekjeve është...
Lajme05 Gusht 2020
Kosova është duke u përgatitur për krijimin e kapaciteteve shtesë për përballjen me COVID-19 në muajin shtator, atëherë kur sipas profesionistëve shëndetësorë, Kosova do të përballet edhe me virusin sezonal dhe eventualisht mund të ketë...
Bota/Rajoni05 Gusht 2020
Sipas vlerësimeve të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), vdekshmëria mesatare nga COVID-19 është 0.6 për qind. Kjo e bën koronavirusin gjashtë herë më vdekjeprurës sesa gripi sezonal. Sipas epidemiologut Maria Van Kerkhova, "mund...
Lajme02 Gusht 2020
Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, tashmë kanë filluar të shpërfaqen edhe simptoma të infektimeve me virusin sezonal, të cilat janë të ngjashme me koronavirusin. Dallimi mes këtyre viruseve,...
Bota/Rajoni28 Korrik 2020
Një zëdhënëse e Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka thënë se bota është ende në valën e parë të pandemisë së koronavirusit dhe se kjo do të jetë një valë e madhe. Organizata Botërore e Shëndetësisë...
Bota/Rajoni19 Korrik 2020
Optimistët shpresonin se Covid-19 nuk do të mbijetojë në nxehtësinë e verës. Sidoqoftë, këto shpresa janë zbehur. Virusi u shfaq edhe më i fuqishëm në Iran pavarësisht temperaturave të larta, dhe nuk ka problem të...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.