×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trumpi paralajmëron kufizime të reja me viza për punëtorët e huaj

  FrontOnline
  21 Qershor 2020

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, të shtunën ka thënë se pas disa ditësh do të njoftojë për kufizimet e reja të vizave për ta bllokuar hyrjen e punëtorëve të huaj dhe për t’i mbrojtur amerikanët që po përballen me vështirësi në tregun e punës, i cili është goditur rëndë nga pandemia.

  “Ne do të japim njoftim për diçka rreth vizave nesër ose pasnesër”, tha kreu i Shtëpisë së Bardhë për kanalin Fox News. I pyetur nëse do të kishte përjashtime për persona të caktuar nga kufizimet e rea, ai tha se do të jenë shumë pak të tilla, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

  “Ju keni nevojë për to për bizneset e mëdha, ku ata kanë njerëz të caktuar që kanë ardhur për një kohë të gjatë, por do të ketë shumë pak përjashtime dhe ato do të jenë goxha të shtrënguara dhe ne mund të qëndrojmë shumë të shtrënguar për një periudhë kohore”, tha presidenti amerikan.

  Kritikët thonë se Trumpi duket se është i vendosur që ta përdorë pandeminë për ta arritur qëllimin e tij të vjetër për kufizimin e imigrimit në Shtetet e Bashkuara. Qëndrimi i tij i ashpër ndaj imigrimit është në pjesën qendrore të premtimeve të tij para votuesve në kohën kur do të garojë për mandatin e dytë si president.

  Kompani të rëndësishme amerikane, sidomos ato të sektorit të teknologjisë, i kanë bërë thirrje Trumpit që të përmbahet nga bllokimi i ardhjes së punëtorëve të huaj në Shtetet e Bashkuara, duke thënë se një veprim i tillë do ta dëmtonte ekonominë.

  Në muajin prill, presidenti Trump dha urdhër për bllokimin e përkohshëm të disa të huajve nga e drejta e përhershme e banimit në Shtetet e Bashkuara.

  8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Blegtoria po shuhet. Vetëm vitin e fundit, numri i gjedhëve është pakësuar me 35 mijë. Nga 298 mijë lopë apo mëshqerra, të...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Autoritetet greke kanë arrestuar 13 persona pasi fishekzjarret e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Holanda po investon më shumë se 420 milionë dollarë për të prodhuar automjete luftarake të dizajnuara nga Suedia për Ukrainën. Sipas portalit...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.