Bota/Rajoni

Trump pritet ta nominojë Amy Coney Barret si anëtaren e re të Gjykatës së Lartë

Trump pritet ta nominojë Amy Coney Barret si anëtaren e re të Gjykatës së Lartë
09:51 | 26 Shtator 2020

Presidenti amerikan, Donald Trump, thuhet se do të nominojë Amy Coney Barret si anëtaren e re të Gjykatës së Lartë, në vendin e së ndjerës Ruth Bader Sinburg.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, vendimi i presidentit amerikan pritet të zbulohet të shtunën në Shtëpinë e Bardhë.

Emërimi mund të shkaktojë trazira në Senat për votimin e saj, derisa afrohen edhe zgjedhjet e reja presidenciale të 3 nëntorit.

Presidenti Trump, ka insistuar herë pas here që anëtarja e re e Gjykatës së Lartë të zgjidhet përpara zgjedhjeve në SHBA.

“Vota finale duhet të kryhet përpara zgjedhjeve. Ne kemi kohë të mjaftueshme për këtë”, pati thënë ai.

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera