×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trump përgatitet për tranzicion jopaqësor të pushtetit nëse i humb zgjedhjet

  FrontOnline
  24 Shtator 2020

  Mund të mos ketë tranzicion paqësor të pushtetit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) nëse Donald Trump i humb zgjedhjet e nëntorit. Presidenti aktual beson se rezultati i zgjedhjeve mund të përfundojë në Gjykatën e Lartë, ndërsa sërish ka hedhur dyshime për votimin me postë.

  “Do të shohim”, ka thënë Trump kur është pyetur nëse do të angazhohet për një tranzicion paqësor të pushtetit pas zgjedhjeve, transmeton Gazeta Express.

  Edhe në përballjen me kandidaten demokrate Hillary Clinton në zgjedhjet e kaluara në vitin 2016, Trump kishte refuzuar të angazhohej për pranimin e rezultatit të zgjedhjeve. Clinton këtë e kishte cilësuar si sulm ndaj demokracisë.
  Kandidati demokrat, në garën presidenciale, Joe Biden, i cilësoi si të paarsyeshme komentet e rivalit.

  “Në cilin vend jetojmë? Ai po thotë gjërat më të paarsyeshme. Nuk di çfarë të them për këtë, por nuk befasohem”, ka thënë Biden.

  Ndërsa senatori republikan, Mitt Romney, në një reagim në rrjetin social Twitter, ka thënë se tranzicioni paqësor i pushtetit është thelbësor për demokracinë dhe se pa të, Shtetet e Bashkuara do të ishin në Bjellorusi.

  “Çdo sugjerim se presidenti mund të mos respektojë kushtetutën është i paimagjinueshëm dhe i papranueshëm”, tha ai.

  Paraprakisht, Trump mbrojti vendimin për të kërkuar emërimin e kreut të ri të Gjykatës së Lartë para zgjedhjeve, pasi, siç tha, pret që rezultati të përfundojë atje.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të energjisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Kryesuesi i ekipit të Serbisë në dialog, Petar Petkoviq, ka bërë të ditur se do të marrë pjesë në raundin e ri...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Policia shqiptare ka arrestuar një 30-vjeçar në Kavajë, nën dyshimin se bashkë me vëllain e tij pasi e rrahën një 25-vjeçar e...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Bjellorusia po mban sot zgjedhje parlamentare dukshëm të kontrolluara dhe nën masa të larta të sigurisë në qendrat e votimit, për të...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Bjellorusia po mban sot zgjedhje parlamentare dukshëm të kontrolluara dhe nën masa të larta të sigurisë në qendrat e votimit, për të...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Taulant Balla, ka njoftuar se brenda 24 orëve janë arrestuar 15 persona. Ai me këtë rast ka...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ish-deputetja dhe moderatorja, Grida Duma, ka folur për ndjenjat që i jep Kosova sa herë të jetë e pranishme. E ftuar në...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Sikurse në shumë sektorë ku punëtorët po lëshojnë vendin e punës, njëjtë po ndodhë edhe tek zjarrfikësit. Kjo, për shkak të kushteve...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ish nënkryetarja e komunës së Prishtinës dhe ish ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Arsimit, Donjeta Sahatçiu, ka reaguar pas anulimit të...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është duke qëndruar për vizitë në Katar. Ajo atje po merr pjesë në tryezën ekonomike ndërmjet Kosovës...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.