×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Tre të vdekur nga vërshimet në Ukrainë

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Tre persona kanë vdekur nga reshjet e mëdha të shiut dhe vërshimet në pjesën perëndimore të Ukrainës. Qindra njerëz janë detyruar të zhvendosen nga shtëpitë e tyre.

  Vërshimet i kanë prekur rajonet perëndimore Ivano-Frankivsk, Chernivtsi, Zakarpattya dhe Lviv, shkruan “Free Europe”, transmeton Gazeta Express.

  Tri rastet fatale u regjistruan në distriktin Verkhovyna të rajonit Ivano-Frankivsk, zonë që është izoluar për shkak të rrugëve të vërshuara.

  Kryeministri i Ukrainës, Denys Shmyhal, dhe ministri i Punëve të Brendshme, Arsen Avakov, e kanë vizituar zonën e prekur nga vërshimet. Shërbimet emergjente kanë raportuar se rreth 5,000 shtëpi në 187 fshatra janë të vërshuara.

  Përderisa shumë banorë qëndruan për t’i ruajtur pronat, Avakov tha se rreth 800 persona janë zhvendosur që nga fillimi i të reshurave të hënën.

  Sipas një deklarate të Ministrisë së Punëve të Brendshme, këto janë vërshimet më të mëdha në shumë vite. Kjo ministri gjithashtu njoftoi se i ka dërguar katër helikopterë, një aeroplan dhe 150 ushtarë në zonat e prekura për të ofruar ndihmë për banorët.

  BAD NEWS EAGLE BËJNË HISTORI NË LIGËN E LEGJENDAVE DHE DY FINALE FANTASTIKE BASKETBOLLISTIKE TREPÇA – PEJA
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Forcat e Mbrojtjes të Izraelit kanë emëruar një nga ushtarakët e saj të vrarë në Gaza si rreshter major Dennis Yekimov. 33-vjeçari,...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri Albin Kurti, priti sot në takim antropologen, Janet Reineck. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Reineck është...
  Sport03 Mars 2024
  Pep Guardiola ka lartësuar Phil Foden në qiellin e shtatë pas paraqitjes brilante në fitoren 3-1 të Manchester Cityt përballë Manchester United...
  Lajme03 Mars 2024
  Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Michael Doyle ka treguar se këtë vit do të përfundoj në shkallë të...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.