×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Tre të therur për vdekje në Reading të Britanisë, policia e shpall rastin incident terrorist

  FrontOnline
  21 Qershor 2020

  Policia britanike ka thënë se është duke e hetuar si incident terrorist rastin e therjes për vdekje të tre personave në qytetin Reading të Anglisë.

  Përpos të vrarëve, në këtë incident mbetën të plagosur gjashtë persona. Rasti ndodhi në qendër të qytetit, më saktësisht në parkun “Forbury Gardens”. Tre persona ndodhen në gjendje të rëndë, shkruan “CNN”, transmeton Gazeta Express.

  Policia e ka arrestuar një burrë 25-vjeçar, identiteti i të cilit nuk është bërë i ditur. Autoritetet thanë se ky person është arrestuar në vendin e ngjarjes nën dyshimin për vrasje dhe se policia nuk është duke kërkuar të dyshuar të tjerë.

  “Jam thellësisht i pikëlluar nga ngjarjet e natës së kaluar. Ky ishte një incident vërtet tragjik dhe mendimet e policië në Thames Valley janë me personat që janë prekur nga ky rast”, tha komandanti policor, John Campbell.

  Një dëshmitar tha se një burrë kishte filluar të bërtiste para se të fillonte t’i therte njerëzit me thikë. “Parku ishte goxha i mbushur, kishte shumë njerëz të ulur që pinin me miqtë, kur një person i vetmuar kaloi andej, filloi të bërtiste papritmas me disa fjalë që nuk kuptoheshin dhe iu afrua një grupi prej rreth dhjetë personave, duke u përpjekur t’i therte ata”, tha Laërence Wort, 20 vjeç.

  “Ai i theri tre prej tyre rëndë në qafë dhe nën krahë dhe pastaj filloi të vraponte drejt meje dhe unë fillova të ik”, tha ky dëshmitar, duke shtuar se sulmuesi e kishte therur edhe një person tjetër në qafë para se të largohej nga parku.

  Policia ka kërkuar nga publiku që ta shmangë zonën ku ndodhi sulmi i përgjakshëm dhe ka bërë thirrje që dëshmitarët t’i dorëzojnë tek autoritetet dëshmitë dhe informatat e mundshme.

  Petrol Company hap komunitet në Viber për klientët e saj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Nevzad Lutfiu, kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës, ka bërë të ditur se sot me partitë politike shqiptare në...
  Të tjera
  Vip20 Shkurt 2024
  Prezantuesja e njohur, Roza Lati njëherësh një ndër personazhet më të përfolura në sezonin e tretë të BBV Albania është bërë virale...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Ministrisë së Zhvillimit Rajonal, Almir Veliji ka dhënë dorëheqje nga pozita që ka mbajtur deri më tani për shkak të...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Është mbajtur ceremonia e Certifikimit të 200 të trajnuarve në modulet e avancuara të gjuhëve programuese, në kuadër të projektit “ICT for...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim përfaqësuese të Forumit Ekonomik të Grave, udhëhequr nga Saxhide Mustafa....
  Lajme20 Shkurt 2024
  Deklaratën e kryeministrit Albin Kurti se në ‘Bruksel do shkoj për ta nënshkruar marrëveshjen me Serbinë, nëse ai ftohet për ta bërë...
  Sport20 Shkurt 2024
  Bukayo Saka i është bashkuar një mori legjenda së Ligës Premier me dy golat kundër Burnleyt në fundjavë. Saka ka qenë në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.