×
 • Lajme
 • Lajme

  Thaçi: Takimi në Washington, s’do të jetë i lehtë

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Presidenti Hashim Thaçi ka folur lidhur me takimin Kosovë – Serbi që do të mbahet në Shtëpinë e Bardhë.

  Ai ka thënë se do të angazhohen për marrëveshje përfundimtare, që nënkupton njohje reciproke.

  “Në kohën e duhur për Kosovën është takimi që do të organizohet në Uashington, është një takim i munguar por, që po ndodhë për herë të parë në mes të dy vendeve të Ballkanit në Shtëpinë e Bardhë i udhëhequr nga SHBA’ja, gjithmonë kanë qenë jashtëzakonisht inkurajuese letrat e presidentit Trump për të presidentët edhe të Kosovës dhe Serbisë, që të shtyhet procesi i paqes përpara dhe të arrihet marrëveshje përfundimtare që nënkupton njohjen reciproke”, ka thënë ai.

  Presidenti thotë se dita e takimit Kosovë – Serbi do të jetë e vështirë dhe rraskapitëse në kuptimin e negociatave me liderët serb.

  “Unë besoj që do të jetë një ditë jo e lehtë, jashtëzakonisht e rëndë, shumë e vështirë dhe rraskapitëse në kuptimin e negociatave me Serbinë, ne si Kosovë kemi kërkuar gjithmonë që në tavolinë të diskutimit të jenë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndërsa tash mund të themi jemi të bekuar që jo vetëm do të jenë po do ta udhëheqin këtë proces, mendoj që është diçka e mirë, një mundësi që na ka munguar, shpresoj që do të punohet intenzivisht që ndërlidhet për çështjet ekonomike por edhe që mund të ndikojë për hapjen e çështjeve tjera”, ka thënë ai për T7.

  I pari i shtetit thotë se Serbia ka mbetur peng i së kaluarës, derisa, Kosova ka ecur me hapa progresiv.

  “Delegacioni i Serbisë shikon më tepër ka e kaluara, ende vazhdojnë të mbesin peng i së kaluarës miteve të rrejshme historik e për Kosovën kur Kosova ka bërë hapa gjigand progresiv. Është e lirë e pavarur. Realiteti në Kosovë ËSHTË ndryshe nga ajo që pretendon Serbia. Do të ulen dy shtete plotësisht të barabarta, mendoj që do të jetë një ditë jo e lehtë, por e rëndësishme për paqen dhe stabilitetin”, ka thënë ai.

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Alon Ben-Meir, profesor i njohur amerikan, konsideroi se qeveritë në Kosovë, duke përfshirë edhe ekzekutivin aktual të liderit të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV),...
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Humolli, për FrontOnline, deklaron se ka një tendencë që veteranët e UÇK-së, të paraqitën...
  Lajme18 Qershor 2024
  Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është takuar me kryeministrin e ri serb, Millosh Vuçeviq, në Athinë. Lajçak tha se...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Kina po i ofronte Rusisë teknologji që po zgjat pushtimin rus të Ukrainës...
  Lajme18 Qershor 2024
  Udhëheqësit e Bashkimit Evropian përfunduan pa marrëveshje një diskutim të hënën se kush duhet të marrë postet kryesore të bllokut evropian për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), Faton Klinaku, për FrontOnline thotë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim do të mblidhet sot.Ky komision pritet që sot ta bëjë shqyrtimin e Projektligjit për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Mësimdhënësit, përveç arsimimit të nxënësve, kanë përgjegjësi edhe t’i edukojnë ata. Këtë, arsimtarët e realizojnë në orët e kujdestarisë, për të cilat...
  Lajme18 Qershor 2024
  Veteranët e UÇK-së, edhe më tej vazhdojnë të jenë kategoria më e shtypur në vend, përkundër faktit se në një kohë kontributi...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.