×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Të vizitosh shtetin që s’ka asnjë viktimë nga COVID-19 duhet të depozitosh 3 mijë dollarë

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Ka mbi 16 milionë banorë, por deri tani vetëm 128 persona kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, nga të cilët asnjë nuk ka ndërruar jetë.

  Bëhet fjalë për Kamboxhian, shtetin aziatik që nuk ndodhet shumë larg nga Kina, nga ku nisi edhe pandemia që ka pushtuar botën dhe u ka marrë jetën mijëra personave.

  Deri tani, autoritetet vendase kanë arritur ta menaxhojnë në mënyrë të shkëlqyer pandeminë, duke pasur edhe një sensibilizim të jashtëzakonshëm të banorëve vendas, të cilët tashmë i sheh kudo të maskuar dhe duke zbatuar në maksimum rregullat që ndihmojnë në parandalimin e përhapjes së virusit.

  Në këtë situatë, qeveria vendase ka vendosur të hapë kufijtë për turistët, por me masa tejet të rrepta. Kryesorja, kush futet në Kamboxhia duhet, së pari, të depozitojë një sasi parash prej 3 mijë dollarësh, të cilat do të përdoren për të mbuluar kostot e testeve për Covid-19, por edhe të karantinës.

  Në rast se gjithçka do të shkojë mirë, pjesa e mbetur e parave të rikthehen kur largohesh nga ky shtet.

  Nëse një person do të ndërronte jetë gjatë udhëtimit në Kamboxhia, nga depozita e tij do të zbriteshin 1500 dollarë për të mbuluar kostot e djegies së trupit.

  Ky rregull në Kamboxhia ka hyrë në fuqi që prej 11 qershorit, ndërsa raportohet se mund të paguhet me para “cash”, ose me kartë krediti

  Festo Bajramin me ofertën All Inclusive të Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Ka shkuar në 54 numri i të vdekurve në Gaza që kur Izraeli rifilloi operacionin e tij ushtarak të premten në mëngjes,...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Një helikopter u rrëzua në një autosdradë në Madrid, duke goditur një makinë dhe duke plagosur 3 persona, sipas shërbimeve të emergjencës....
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ai pret vazhdimin e sulmeve intensive ajrore ruse në infrastrukturën kryesore civile gjatë dimrit të ardhshëm....
  Të tjera
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Ministri i Bujqësisë, Faton Peci ka reaguar ndaj deklaratës së ministrit të Infrastrukturës, Liburn Aliu, i cili ka thënë se Kosova është...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar për varrimin e Liridona Murseli, gruaja e ish-këshilltarit të tij, Naim Murseli. Ai kërkon nga...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Dokumenti i siguruar nga FrontOnline për draft statutin e Asociacionit shkruan se ky Asociacion do të veprojë si forum për bashkëpunim dhe...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Analisti Xhevdet Pozhari ka kërkuar dorëheqjen e ministrit të Financave, Hekuran Murati. Ai, përmes një postimi në profilin e tij në rrjetin...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Partia Demokratike e Kosovës ka bërë të ditur se dje e ka marrë draft-statutin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Lajmin...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka arrestuar të dyshuarin për vrasjen e vjehrrit në Prishtinë, mbrëmjen e së martës. Lajmin për Front Online e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.