×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Të rinjtë e partive politike në Maqedoni do të nënshkruajnë deklaratë për zgjedhje korrekte

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Kryetarët e forumeve rinore të partive politike sot në Shkup do ta nënshkruajnë deklaratën për zgjedhje korrekte, të lira dhe demokratike me çfarë do ta tregojnë përpjekjen e tyre për zbatimin e zgjedhjeve të lira, korrekte dhe demokratike dhe fushatë dinjitoze dhe korrekte, ndërsa njëherit do ta tregojnë vendosmërinë e tyre që të luftojnë kundër gjuhës së urrejtjes dhe të promovojnë ulje dhe evitim të gjuhës së urrejtjes në shoqëri.

  Akti i nënshkrimit të deklaratës është ngjarje tradicionale në organizim të Institutit Ohër të Shkupit, që mbahet para çdo zgjedhjeve. Deklarata për zgjedhje korrekte, të lira dhe demokratike për herë të parë është nënshkruar në vitin 2014.

  “Nënshkrimi i kësaj Deklarate do t’i përcjellë mesazh të qartë opinionit se politikanët e rinj si bartës të ardhshëm të vendimeve, kanë vullnet, kapacitet dhe vendosmëri të fortë të jenë liderë të ardhshëm dhe të krijojnë kulturë më të ndryshme politike, duke e ngritur dialogun politik në nivel më të lartë”, thonë nga Instituti Ohër.

  Instituti Ohër e zbaton programin “Dialog politik midis politikanëve të rinj” nga viti 2010. Programi i bashkon të gjithë të rinjtë politikë dhe qëllimi i tij është të kultivojë dhe të ndërtojë kulturë dhe dialog politik, por edhe t’i ndërtojë kapacitetet, aftësisë dhe njohuritë e të politikanëve të rinj si liderë të ardhshëm dhe bartës së vendimeve.

  Punime në rrjet, KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka mbërritur në Shqipëri për herë të parë për të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, nesër pret në një takim homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba. Takimi do...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të arrijë sonte në Shqipëri ku do të marrë pjesë në dy samite të rëndësishme, të...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.