×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Talibanët vrasin së paku 14 pjesëtarë të forcave afgane të sigurisë

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Zyrtarët afganë kanë thënë se militantët talibanë i kanë organizuar disa sulme gjatë natës së kaluar dhe i kanë goditur disa pika të kontrollit në pjesën veriore të vendit, duke vrarë së paku 14 pjesëtarë të forcave të sigurisë.

  Dhuna në orët e hershme të së martës erdhi pasi autoritetet i akuzuan talibanët për shtimin e dhunës kundër forcave afgane në një kohë kur të dyja palët janë duke u përgatitur për fillimin e negociatave të vonuara për arritjen e paqes, shkruan “Free Europe”.

  Zyrtarët thanë se sulmet që u kryen në të njëjtën kohë ndaj një pike kontrolli të ushtrisë dhe dy pikave të kontrollit të policisë në provincën Kunduz bënë që të zhvilloheshin luftime që zgjatën disa orë.

  Një zyrtar rajonal tha se gjatë luftimeve janë vrarë tetë pjesëtarë të forcave të sigurisë dhe janë plagosur shtatë të tjerë.

  Militantët gjithashtu sulmuan një pikë ushtarake në provincën Balkh dhe një tjetër në provincën Ghazni gjatë natës. Ministria e Mbrojtjes tha se disa militantë janë vrarë gjatë këtyre përleshjeve.

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Blegtoria po shuhet. Vetëm vitin e fundit, numri i gjedhëve është pakësuar me 35 mijë. Nga 298 mijë lopë apo mëshqerra, të...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Autoritetet greke kanë arrestuar 13 persona pasi fishekzjarret e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Holanda po investon më shumë se 420 milionë dollarë për të prodhuar automjete luftarake të dizajnuara nga Suedia për Ukrainën. Sipas portalit...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.