×
Etiketë: gratë
Lajme22 Shtator 2020
Fondacionin Action for Mothers and Children në bashkëpunim me Bankën Raiffeisen në Kosovë, ka dhurua donacion në vlerë prej 20 mijë euro për klinikën e Gjinekologjisë. Ky donacion do të shërbejë për kompletimin e sallës...
Lajme21 Shtator 2020
Në kuadër të thirrjes publike të Komunës së Obiliqit për subvencionim “Nënat vetushqyese dhe gratë në biznes“, kryetari Xhafer Gashi, me përfitueset e kësaj grant-skeme sot nënshkruan marrëveshjen për implementimin e projekteve dhe ndarjen e...
Lajme13 Shtator 2020
Koha e izolimit dhe frika nga përkeqësimi i gjendjes shëndetësore e ekonomike gjatë pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi i ri, ka ndikuar më shumë në shëndetin mendor të burrave në Kosovë sesa të grave. Nga...
Kronika09 Shtator 2020
Policia e Kosovës ka pranuar pesë raste të raportimit të dhunës në familje, në të gjitha këto raste viktimë kanë qenë gratë. Këto raste të dhunës janë raportuar të kenë ndodhur, dy në Fushë Kosovë...
Bota/Rajoni02 Shtator 2020
Qindra gra protestuan në mënyrë paqësore në qendër të Minskut, pasi më parë forcat e sigurisë arrestuan dhjetëra studentë universitarë të cilët iu përgjigjen një thirrjeje nga opozita e Bjellorusisë për një grevë mbarëkombëtare në...
Bota/Rajoni29 Gusht 2020
Gratë kanë më shumë gjasa që të krijojnë reagim më të madh dhe më të fortë të sistemit imunitar kundër koronavirusit të ri, në krahasim me burrat, ka treguar në studim i ri, duke e...
Lajme27 Gusht 2020
100 vende të reja të punës janë hapur për gratë e Kosovës. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi nga kompania  “Teuta&Lirika Matoshi”, të cilën e ka shpërndarë zëvendësminsitri, Halil Matoshi. “Duke parë goditjen...
Lajme26 Gusht 2020
Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi priti sot në një takim njoftues përfaqësueset e organizatës EcoKosWomen nga Prishtina, me të cilët ka biseduar për planet e bashkëpunimit ndërmjet MTI-së dhe kësaj organizate për vitin...
Bota/Rajoni20 Gusht 2020
Të jesh shumë i pasur, jo domosdoshmërish do të kesh në krahë një partner/e që shpenzon shumë para në luks dhe gjëra të padobishme. Të përzgjedhurit tonë janë partneret e disa prej njerëzve më të...
Bota/Rajoni12 Gusht 2020
Imazhet mahnitëse kanë kapur gratë e fisit Suri që fusin pllaka në buzët e tyre nga mosha dymbëdhjetë vjeçare me madhësi deri në 40 cm si një simbol i bukurisë. Fotografitë e marra nga Raúl...
Lajme09 Gusht 2020
Një shtëpi në një lagje të Pejës e zakonshme në dukje dhe familjare nga jashtë, është qendër e strehimit të grave viktima të dhunës në familje, kryesisht të dhunës së ushtruar nga bashkëshortët. Në këtë...
Bota/Rajoni03 Gusht 2020
Sipas një studimi personat nën 30 vjeç janë prekur më fort financiarisht nga pandemia Corona. Po ashtu gratë kanë vuajtur gjatë pandemisë më shumë mendërisht sesa burrat. Të rinjtë janë goditur më shumë nga ndikimi...
Lajme30 Korrik 2020
Kryetari i Komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi, ka nënshkruar sot memorandum bashkëpunimi me drejtoreshën e AZHR-së Qendër, Mrikë Macula, në realizimin e aktiviteteve të përbashkëta të cilat kanë për qëllim ndryshimin e mirëqenies socio-ekonomike për...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.