×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gratë nga fisi Suri vendosin pllaka në buzë për të tërhequr një burrë

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Imazhet mahnitëse kanë kapur gratë e fisit Suri që fusin pllaka në buzët e tyre nga mosha dymbëdhjetë vjeçare me madhësi deri në 40 cm si një simbol i bukurisë.

  Fotografitë e marra nga Raúl Barrero nga Alicante, Spanjë, tregojnë fisin e veshur me pllaka argjile ndërsa pozonin për portrete në Kibish, Lugina e Omo, Etiopi, transmeton lajmi.net.

  Një fotografi tregoi një grua të moshuar që pi duhan ndërsa kishte një pllakë 25 cm në buzë.

  Përdoret si simbol i statusit, sa më e madhe të jetë pllaka e buzëve, aq më shumë lopë babai i vajzës mund të kërkojë kur vajza e tij martohet, bagëtitë janë jashtëzakonisht të rëndësishme për njerëzit Suri si një shenjë pasurie.

  An old woman smoking a bong-like apparatus whilst wearing a ten-inch lip plateA woman poses for a portrait by photographer Raúl Barrero, 39, from Alicante, Spain, with her child

  Megjithëse bëhen më pak të njohura në mesin e të rinjve, shumica e grave të fisit i kanë hequr dhëmbët e poshtëm për të lejuar që pllakat të futen.

  Në pubertet, shumica e vajzave të reja kanë hequr dy dhëmbët e tyre të poshtëm në mënyrë që të bëjnë hapësirën në buzën e poshtme për pllakën, kjo zakonisht ndodh një vit para se të martohen.

  Ndonjëherë edhe katër dhëmbë hiqen për të lejuar një pllakë më të madhe të futet, pasi besohet se madhësia përfaqëson rëndësi sociale dhe ekonomike për fisin.

  Gratë dhe fëmijët në fis gjithashtu shpesh dekorojnë veten me modele balte të bardha, dhe lule në kokë.

  Used as a status symbol, the larger the lip plate, the more cows the girl’s father can demand in dowry when his daughter marries – cattle are enormously important to the Suri people as a mark of wealth

  A woman takes her clay plate off while she works to display her stretched lips after years of wearing the device. The scars left behind when the plate is not in place are also said to be attractive

  Populli Suri Baale jeton në perëndim të Luginës Omo, Etiopi dhe ndajnë një gjuhë të ngjashme me grupet etnike Chai dhe Timaga. Në mënyrë kolektive, ato njihen si Surma.

  Jashtë këtyre dy fqinjëve të ndryshëm politikisht dhe territorialisht, ata nuk kanë asnjë kontakt me botën e jashtme dhe janë mbi 60 milje larg nga qyteti më i afërt i Arba Minch, Etiopi.

  Shumë pak madje e dinë ndonjë amtar, gjuhën zyrtare të Etiopisë. Grupet Suri ndajnë një kulturë të ngjashme, dhe shfaqin lidhjet shoqërore dhe historike me grupet Mursi dhe Me’en.

  Omo Valley është shtëpi e tetë fiseve të ndryshme me një popullsi kolektive prej 200 mijë njerëz.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Me kërkesë të prokurorisë së Shkodrës gjykata e këtij qyteti ka vendosur sekuestro ndaj pasurive dhe bizneseve të shtetasit Ago Gjolaj. Në...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, gjatë vizitës në Hagë zhvilloi një takim edhe me drejtorin e përgjithshëm të...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministrat e Jashtëm të G7-së po takohen për të diskutuar luftërat në Lindjen e Mesme dhe Ukrainën në ishullin italian të Capri....
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, gjatë vizitës në Hagë zhvilloi një takim edhe me drejtorin e përgjithshëm të...
  Lajme18 Prill 2024
  Një autobus me udhëtarë i kompanisë Bici Com, në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes, ka arritur në Kosovë nga...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministrat e Jashtëm të G7-së po takohen për të diskutuar luftërat në Lindjen e Mesme dhe Ukrainën në ishullin italian të Capri....
  Lajme18 Prill 2024
  Komuna e Lipjanit, ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e 25-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të kësaj komune, me ç’rast...
  Sport18 Prill 2024
  Andriy Lunin dikur ishte portieri i tretë i Real Madridit. Por, ukrainasi punoi fort dhe nuk u dorëzua asnjëherë për të arritur...
  Sport18 Prill 2024
  Falë paraqitjeve tejet të mira nën drejtimin e skuadrës së Romës, drejtuesit e klubit kanë vendosur ta mbajnë edhe më gjatë trajnerin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.