×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Sot mbahet balotazhi i zgjedhjeve lokale në Francë, pritet rezultat negativ për partinë e Makronit

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Të dielën mbahet balotazhi i zgjedhjeve lokale në Francë. Pritet që partia e presidentit Emmanuel Macron të shënojë rezultat negativ, duke dështuar të arrijë fitore në qytetet kryesore.

  Në Paris, kryetarja e tanishme nga radhët e socialistëve, Anne Hidalgo, është në rrugë të mirë për një fitore solide pas një fushate jo të organizuar mirë nga Makroni dhe partia e tij LaRem, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

  Ndërkohë Partia e Gjelbër pritet të shënojë rezultate pozitive në qytete të tjera, si Lyon, Marseille dhe Bordeaux, duke përfituar nga momentumi i ndërtuar në zgjedhjet evropiane të vitit të kaluar.

  Franca e kishte mbajtur rundin e parë të zgjedhjeve lokale në mes të marsit, më pak se 48 orë para se presidenti i vendit të vendoste masa kufizuese kundër përhapjes së koronavirusit, duke bërë që balotazhi të mbahet me vonesë.

  Qeveria franceze pritet të bëjë një riformatim, ku pikëpyetja më e madhe mbetet e ardhmja e kryeministrit Edouard Philippe. Ai është duke garuar për postin që e mbante dikur si kryetar në komunën Le Havre.

  Afër 6500 banorë të Shalës së Bajgorës përfitojnë nga rrjeti i ri
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka zgjedhur ekranin e RAI 3 për ta mbrojtur homologun e saj shqiptar, Edi Ramë përballë sulmeve...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Rebelët Houthi të Jemenit kanë thënë se kanë nisur sulmet ndaj tre anijeve në Oqeanin Indian dhe Detin e Kuq. Ata thanë...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Koreja e Veriut ka thënë të hënën se kanë dështuar përpjekjet e saj për ta dërguar një satelit tjetër spiun në orbitë....
  Të tjera
  Lajme27 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në shënimin e 24-vjetorit të themelimit të degës së...
  Lajme27 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se një person ka vdekur në Mitrovicë të hënën mbrëma në një aksident mes një veture me...
  Lajme27 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci ka dhënë alarmin për destabilitet në Ballkanin Perëndimor. Ai tha se tri brigada serbe janë shumë afër...
  Lajme27 Maj 2024
  Dy persona janë arrestuar në Gjakovë nën dyshimin për vjedhje. Ata dyshohen se me 11 maj në Gjakovë ishin futur në një...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, njëherit kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti do të marrë pjesë në një tubim mbështetës për kandidatët e Partisë...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeshefi i ndërmarrjes “Ibër Lepenci”, Faruk Mujka ka njoftuar se në të gjitha hyrjet në pronat e NHE “Ibër-Lepenc” SH.A në liqenin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.