×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Situatë alarmante në Europë, shumë shtete ashpërsojnë masat për koronavirus

  FrontOnline
  18 Shtator 2020

  Shumë shtete europiane po përgatiten të implementojnë masa të reja kufizuese për të ndalur përhapjen e koronavirusit, ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se situata është shumë serioze.

  Britania e Madhe po konsideron implementimin e kufizimeve strikte për kohë të shkurtër rreth Anglisë. Nuk përjashtohet as mundësia e një izolimi të dytë.

  “Kemi para përshpejtim të numrit të rasteve me Covid-19 përgjatë javëve të fundit. Fatkeqësisht edhe numri i personave të shtruar në spital me koronavirus po dyfishohet çdo 8 ditë. Kështu është e nevojshme të reagojmë dhe që njerëzit të zbatojnë rigorozisht rregullat”, deklaroi ministri i Shëndetësisë britanike.

  Nëse e bëjmë këtë e nëse izolojmë personat e testuar pozitiv mund të shmangim hapa të tjerë seriozë. Megjithatë, ai shtoi se izolimet kombëtare mund të garantonin sigurinë e qytetarëve. Bashkë me Britaninë e Madhe qeveritë e Francës, Spanjës dhe Holandës pritet të njoftojnë kufizime të reja.

  Në kryeqytetin spanjoll Madrid, ku janë regjistruar shumica e rasteve të reja në vend, autoritetet kanë paralajmëruar se sistemi rajonal i shëndetësisë është nën trysni serioze nga pacientët e COVID-19. Franca ndërkaq, pritet të prezantojë masa të reja strikte në qytete të mëdha të tilla si Lion dhe Nicë.

  Me herët, autoritetet kufizuan aktivitetet sociale ne Marsejë dhe Bordo, dy qytete ku kapaciteti në terapitë intensive është pranë ezaurimit. Të enjten, shefi rajonal i OBSH për Europën Hans Kluge tha se 300 mijë infektimet e reja ishin raportuar rreth Europës javët e kaluara, me shifrat që po tejkalojnë ato të pikut të pandemisë në muajin mars.

  Ai e cilësoi si alarmant, nivelin e përhapjes rreth kontinentit dhe u bëri thirrje shteteve të marrin masa./A2CNN

  Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Miliarderi Elon Musk është nominuar për Çmimin Nobel për Paqe 2024 nga një deputet norvegjez, i cili vlerësoi pronarin e platformës X...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Për këdo që tashmë është mërzitur nga bota këtu dhe kërkon të eksplorojë hapësirën, NASA mund t’ju ndihmojë. Agjencia hapësinore po kërkon...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka ftuar shqiptarët kudo në botë që ta ruajnë dhe trashëgojnë gjuhën si pjesë thelbësore të identitetit...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se vdekja e politikanit opozitar rus, Alexei Navalny, si dhe përfitimet e para të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, tha se punëtorët teknik dhe ata të sigurimit fizik të Universitetit të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Ministri i Mbrojtjes së Finaldën Antti Hakkanen e ka pritur sot në takim ministrin e Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedoncin. Sipas njoftimit...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF ka kërkuar veprime të menjëhershme për trajtimin e rastit të vdekjes së katërvjeçares...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Deputeti Pal Lekaj, deklaroi se nuk i kujtohet nëse në mbledhjen e kryesisë së Kuvendit të mbajtur më 10 gusht 2016 ishte...
  Kronika21 Shkurt 2024
  Me urdhër të Prokurorisë Speciale (PS), Policia e Kosovës ka ndërmarr një aksion në shtatë lokacione të ndryshme të Kosovës, ku janë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.