Bota/Rajoni

Shtatë akuzat më shqetësuese për Trump në librin e ardhshëm të ish-këshilltarit të tij, John Bolton

Shtatë akuzat më shqetësuese për Trump në librin e ardhshëm të ish-këshilltarit të tij, John Bolton
07:47 | 19 Qershor 2020

John Bolton po boton një libër që rrëfen për kohën e tij gjatë mandatit si këshilltar i sigurisë kombëtare të presidentit Donald Trump.

Administrata Trump të martën ngriti një padi për të vonuar botimin e librit, një javë para se të caktohej të botohej.

Por, natyrisht, mediat kryesore kanë “marrë librin” dhe po lëshojnë pjesët më shpërthyese nga kujtimet e Bolton, përcjell Telegrafi.

Dhe siç shkruan VOX, libri i Bolton, “The Room Where It Happened”, përmban akuza të shumta të jashtëzakonshme për gjërat që presidenti Trump tha dhe bëri gjatë ndërveprimeve të tij, sidomos me liderë të huaj botërorë.

Në këtë drejtim, mediat kanë sjellë disa nga “lajmet më të egra dhe më shqetësuese” nga kujtimet e Boltonit.

Trump i kërkoi Xi Jinping ndihmë për perspektivat e tij elektorale

Sipas Bolton, presidenti Trump solli perspektivat e tij të rizgjedhjes me presidentin kinez, Xi Jinping gjatë një takimi një për një në margjinat e Samitit të Grupit 20 në Japoni.

Xi përmendi kritikët e Kinës në SHBA, dhe sipas Bolton, Trump mendoi se udhëheqësi kinez mendonte për demokratët.

Kështu që Trump me sa duket mendoi se ai kishte një mundësi.

“Ai atëherë, në mënyrë mahnitëse, e ktheu bisedën në zgjedhjet e ardhshme presidenciale të SHBA, duke aluduar aftësinë ekonomike të Kinës për të ndikuar në fushatat në vazhdim, duke u lutur Xi për të siguruar që ai do të fitonte”, shkruan Bolton, shkruan VOX, përcjell Telegrafi.

“Ai theksoi rëndësinë e fermerëve dhe rritjes së blerjeve kineze të sojës dhe grurit në rezultatin zgjedhor. Unë do të shtypja fjalët e sakta të Trump por procesi i rishikimit publik të qeverisë ka vendosur ndryshe”.

Trump i tha Xi të shkonte përpara me internimin e myslimanëve në Kinë

Sipas Washington Post, Bolton shkruan se në të njëjtin takim midis Trump dhe Xi në G20, udhëheqësi kinez mbrojti ndalimin e 1 milion ujgurëve në kampe internimi.

“Sipas përkthyesit tonë”, shkruante Bolton, “Trump tha që Xi duhet të shkonte përpara me ndërtimin e kampeve, për të cilat Trump mendonte se ishte pikërisht gjëja e duhur për të bërë”.

Në mbledhje morën pjesë vetëm dy drejtuesit dhe përkthyesit e tyre, kështu që Bolton po mbështetet në ato që i tha përkthyesi pas takimit.

Ujgurët, një popullsi myslimane në provincën Xinjiang të Kinës, janë detyruar të qëndrojnë në të ashtuquajturat “kampe riedukimi”, të karakterizuara nga raporte për tortura dhe indoktrinim politik.

Një zyrtar i Pentagonit i ka përshkruar ato si “kampe përqendrimi”.

Trump mësoi rreth armëve bërthamore…

Bazuar në librin e ish-këshilltarit për Siguri të presidentit amerikan, John Bolton, Donald Trump nuk ishte në dijeni që Britania e Madhe është fuqi bërthamore.

Presidenti amerikan besohet se nuk kishte qenë në dijeni për kapacitetet ushtarake të Britanisë së Madhe, gjatë një takimi që kishte pasur me ish-kryeministren Theresa May që e kishte zhvilluar dy vite më parë, përcjell Telegrafi.

Bolton që punoi në Shtëpinë e Bardhë për 17 muaj, ka shkruar se presidenti amerikan “ka qenë shumë i painformuar”.

Në anën tjetër Sekretari i Jashtëm britanik, Dominic Raab, ka refuzuar të komentojë këtë pretendime të Bolton.

Libri me 577 faqe të titulluar “The Room Where It Happened” të Bolton, pritet të dalë në shitje gjatë javës së ardhme, por ai po pretendon se po tentohet të bllokohet nga administrata aktuale amerikane.

Biseda lidhur me arsenalin bërthamor të Britanisë ndodhi gjatë takimit të majit 2018 mes May dhe Trump. Asokohe Trump kishte reaguar me habi duke thënë: “Vërtetë jeni fuqi bërthamore?”

… dhe rreth gjeografisë

Bolton shkruan se Trump dikur e pyeti shefin e atëhershëm të tij të stafit, gjeneralin John Kelly nëse Finlanda ishte pjesë e Rusisë.

Ndoshta kjo është më e falshme kur e konsideroni që Bolton gjithashtu pretendon se në një takim në Shtëpinë e Bardhë në gusht të vitit 2018, Trump “pohoi se Venezuela ishte” me të vërtetë pjesë e Shteteve të Bashkuara “dhe kërkoi mundësi ushtarake për të pushtuar vendin e Amerikës së Jugut dhe për ta mbajtur atë nën kontrollin e SHBA-së”, shkruan Wall Street Journal.

Trump dëshironte të tërhiqej nga NATO me “një skenë dramatike të bërë në TV”

Bolton pretendon se gjatë një samiti të NATO-s në 2018, Trump vendosi që ai “ishte ngopur” me aleancën historike dhe dëshironte të largohej nga ajo:

“Ne do të largohemi dhe nuk do t’i mbrojmë ata që nuk kanë paguar”, lexoi një mesazh që Trump i diktoi Boltonit.

Bolton u përpoq ta ndalonte Trumpin të jepte kërcënimin dhe u acarua edhe më shumë kur Trump i tha: “A dëshiron të bësh diçka historike?”

Trump kishte disa çështje me Kushtetutën

Bolton pretendon në libër se Trump i tha Xi të Kinës se amerikanët donin që ai të hiqte qafe kufirin prej dy mandatesh të vendosur për presidentët nga Kushtetuta e SHBA-së.

Bolton gjithashtu pretendon se Trump, siç duket i nervozuar për rrjedhjet në media që vijnë nga brenda administratës së tij, u ankua në vitin 2019 duke thënë se gazetarët duhet të burgosen.

Bolton thotë se Trump tha: “Këta njerëz duhet të ekzekutohen. Ata janë skamje”.

Përzierja në Ukrainë

Libri i Bolton, sipas fragmenteve, gjithashtu konfirmoi gjithashtu se ish-këshilltari i sigurisë kombëtare e pa ndihmën ushtarake për Ukrainën si të lidhur me hetimet që përfshinin Hunter Biden, djalin e ish nënpresidentit Joe Biden, dhe Hillary Clinton.

Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë

Të tjera