×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shkon në 18 numri i viktimave të aeroplanit të rrëzuar në Indi

  FrontOnline
  08 Gusht 2020

  Një zyrtar i lartë i qeverisë indiane njoftoi të shtunën se ka shkuar në 18 numri i viktimave nga rrëzimi i një aeroplani të udhëtarëve në Kerala, ndërsa 16 pasagjerë kanë pësuar lëndime të rënda.

  Aeroplani i kompanisë “Air India Express”, me të cilin po riatdhesoheshin indianët e bllokuar në Dubai për shkak të pandemisë së koronavirusit, nuk arriti të ndalej në pistën e aeroportit Calicut për shkak të reshjeve të mëdha të shiut.

  Ky ishte aksidenti më i rëndë ajror që ka ndodhur në Indi që nga viti 2010. Në aeroplanin e rrëzuar ndodheshin gjithsej 190 persona, shkruan Reuters.

  Një zyrtar i lartë i rajonit Kerala tha se në aksident kanë mbetur të vdekur piloti dhe ndihmësi i tij, ndërsa të gjithë pasagjerët e lënduar janë dërguar në spitale të ndryshme, ku gjithashtu po testohen për Covid-19.

  Ministri i Aviacionit Civil, Hardeep Sing Puri, tha se autoritetet ia dolën ta shpëtonin shumicën e pasagjerëve për shkak se aeroplani nuk mori zjarr.

  Në vitin 2010, një aeroplan tjetër i po kësaj kompanie kishe dalë nga pista në Mangalore dhe kishte rrëshqitur poshtë një kodre, duke lënë të vdekur 158 persona.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për ndërprerjen e energjisë-elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) po vlerëson se dënimet minimale për vrasësit e grave, po u lënë hapësirë abuzuesve që të...
  Opinione04 Dhjetor 2023
  Nga Kaspar Villiger: I Kur njerëzit veprojnë me përgjegjësi vetjake kjo sjell shumë përfitime për shoqërinë. Ata që kujdesen për veten nuk...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Ashtu papritur, një ditë më parë morëm vesh se ylli shqiptar Dua Lipa i ka dhënë fund romancës me regjisorin Romain Gavras,...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Shqipëria njohu kundërshtarët në finalet e Europianit “Gjermani 2024”, ku do të përballet me Italinë, Kroacinë dhe Spanjën. Kundërshtarë të fortë në...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, të shtunën pritet ta mbledh Këshillin Drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës për t’ua prezantuar dhe zgjedhur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.