×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA rendis marinat ushtarake, hedh poshtë pretendimet e Kinës mbi Detin e Kinës së Jugut

  FrontOnline
  14 Korrik 2020

  Shtetet e Bashkuara i kundërshtuan zyrtarisht pretendimet e Kinës për pronësinë mbi pjesën më të madhe të Detit të Kinës së Jugut.

  Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha se pretendimet e Kinës mbi territoret e Detit të Kinës së Jugut “janë plotësisht të paligjshme, ashtu si edhe fushata për kontrollimin e tyre”.

  “Bota nuk do të lejojë që Pekini ta trajtojë Detin e Kinës së Jugut si perandorinë e tij detare. Amerika qëndron me aleatët dhe partnerët tanë të Azisë Juglindore, në mbrojtjen e të drejtave të tyre sovrane ndaj burimeve në det të hapur”, tha Pompeo.

  Pekini u përgjigj, duke thënë se Shtetet e Bashkuara “i shtrembërojnë qëllimisht faktet dhe ligjin ndërkombëtar”.

  Shtetet e Bashkuara kanë kundërshtuar prej kohësh pretendimet territoriale të Kinës ndaj 90 për qind të Detit të Kinës së Jugut, që është një rrugë kryesore tregtare ndërkombëtare, e pasur me burime detare dhe energjetike.

  Disa pjesë të Detit të Kinës së Jugut pretendohen nga Indonezia, Filipinet, Vietnami, Malajzia, Brunei dhe Tajvani.

  Pekini ka forcuar pozitën e tij viteve të fundit, duke ndërtuar baza ushtarake dhe infrastrukturë tjetër në ujërat që shtrihen nga ishujt dhe shkëmbinjtë nënujorë.

  Në përgjigje, Marina e Shteteve të Bashkuara vazhdimisht bën ushtrime ujore në Detin e Kinës së Jugut.

  Është e paqartë se çfarë efekti praktik do të ketë deklarata e Pompeos, por ajo pritet t’i shtojë tensionet midis dy fuqive globale.

  Marrëdhëniet midis dy ekonomive më të mëdha në botë janë tensionuar për shkak të trajtimit të pandemisë së koronavirusit, përkeqësimit të të drejtave dhe lirive në Hong Kong, mosmarrëveshjeve tregtare e të tjera.

  Petrol Company feston në Sos Fshatrat e Fëmijëve dhe në Sos Kopsht
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Dy gjermano-rusë janë arrestuar në Gjermani nën dyshimet për spiunazh. Njëri prej tyre akuzohet se është pajtuar të kryejë sulme ndaj caqeve...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ligjvënësit amerikanë pritet të votojnë të një pako ndihmash për Izraelin, Ukrainën dhe Indo Paqësorin dhe një projektligj tjetër për prioritetet tjera...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Policia e Korçës ka bërë të ditur se një person është gjetur i pajetë mëngjesin e së enjtes në Drenovë të Korçës....
  Të tjera
  Sport18 Prill 2024
  Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola ka mbetur i zhgënjyer me eliminimin nga Liga e Kampionëve. “Citizens” i dhanë fund eksperiencës në...
  Sport18 Prill 2024
  Carlo Ancelotti është mjaft i lumtur me kualifikimin e Real Madridit në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. “Los Blancos” e eliminuan Manchester...
  Lajme18 Prill 2024
  Vrasja e dy grave brenda pesë ditëve ka shqetësuar edhe Rrjetin e Grupit të Grave. Adelina Berisha, nga Rrjeti i Grupit të...
  Kronika18 Prill 2024
  Është arrestuar një serb në Leshak, pasi i njëjti dyshohet se ka hyrë ilegalisht në Kosovë. Policia ka njoftuar se me vendim...
  Lajme18 Prill 2024
  Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili, është pritur në Departamentin e Thesarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, bashkë me...
  Kronika18 Prill 2024
  Është arrestuar një burrë në Fushë Kosovë pasi që i njëjti më 10 prill dyshohet se kishte sulmuar një person të cilit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.