×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA-ja vendos sanksione ndaj çiftit Asad dhe shumë mbështetësve të tyre

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Asma Asad është për herë të parë objekt i sanksioneve. Uashingtoni e konsideron gruan e despotit sirian si një nga përfitueset më të mëdha të luftës. Po ashtu një xhaxha i Asadit u dënua nga një gjykatë në Paris.

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur sanksione ndaj sundimtarit sirian Bashar al-Asad, gruas së tij Asma dhe shumë prej mbështetësve të tyre. Departamenti i Shtetit në Uashington vendosi fillimisht sanksione për 39 individë ose organizata. Këto përfshijnë kufizimin për të udhëtuar për në SHBA si dhe ngrirjen e llogarive dhe të pronave në Shtetet e Bashkuara. Sekretari i Shtetit Mike Pompeo u shpreh për fillimin e një “fushate të vendosur presioni ekonomik dhe politik” kundër udhëheqjes në Damask. “Ne presim shumë më shumë sanksione dhe nuk do të ndalemi derisa Asadi dhe regjimi i tij t’i japin fund luftës së tyre të panevojshme, brutale kundër popullit sirian.”

  Për herë të parë Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione edhe ndaj gruas së Asadit, Asma. Pompeo tha se me mbështetjen e të shoqit dhe të familjes së tij, ajo ishte bërë një nga “përfitueset” më të mëdha të luftës civile. “Kushdo që bën biznes me regjimin e Asadit, pavarësisht se ku është në botë, mund të përballet me kufizime udhëtimi dhe sanksione financiare,” kërcënoi Pompeo. Përkrahësit e Asadit po parandalojnë një “zgjidhje paqësore, politike të konfliktit”. Ata i mundësojnë Asadit të bëjë luftë kundër popullit sirian dhe “të kryej mizori masive”.

  Banka Qendrore Siriane zhvlerësoi ndërkohë monedhën vendase për shkak të sanksioneve të reja amerikane. Kursi zyrtar i këmbimit u vendos në 1250 paund sirianë për dollar. Deri tani ky kurs ishte 700 paund sirianë për dollar. Në tregun e zi monedha ka edhe më pak vlerë.

  Katër vjet burg për xhaxhain e Asadit

  Në Paris u dënua nga një gjykatë me katër vjet burg një nga xhaxhallarët e sundimtarit sirian. Për më tepër pasuria e Rifaat al-Asadit do të konfiskohet, njoftoi agjencia e lajmeve AFP. Gjykata e shpalli Al-Asadin fajtor për pastrimin e parave publike siriane. Al-Asadi, tani 82 vjeç, ka ndërtuar me mashtrime një perandori pasurish të patundshme. Këto përfshijnë një kështjellë, fermat për kuaj, dy shtëpi të spikatura të Parisit dhe rreth 40 apartamente. Sipas lajmeve pasuria vlerësohet me rreth 90 milion euro. Vetë Al-Asad nuk u paraqit as këtë herë në gjykatë. Ai nuk u paraqit as në fillim të gjykimit në dhjetor dhe avokatët e tij dhanë si shkak shëndetin të tij të dobët.

  Xhaxhait të Asadit iu desh të largohej nga Siria në vitin 1984 pasi provoi një grusht shteti kundër vëllait të tij Hafis, sundimtarit të gjatë të Sirisë dhe babait të presidentit aktual. Rifaat ka qenë prej kohësh pjesë e udhëheqjes së vendit dhe akuzohet si përgjegjës për disa mizori në kohën kur qe komandant i trupave elitë/DW.

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Zvicra ka votuar për rritje të numrit të pensioneve për të moshuarit, në një referendum të mbajtur të dielën, sipas parashikimeve preliminare...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Prindon Sadriu, burri i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, e ka quajtur kryetar shteti “analfabet”, presidentin serb Aleksandar Vuçiq. Ai tha gjithashtu...
  Lajme03 Mars 2024
  Tash e 14 vjet, Halil Avdiu, punëtor i ndërmarrjes publike komunale “Hortikultura”, mirëmban parkun e Lagjes Dardania në Prishtinë. Në një mëngjes...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj po kalon kohë të mirë në Bjeshkën e Madhe të Deçanit. Këtë e...
  Lajme03 Mars 2024
  Kombëtarja U18 e Kosovës në hendboll (vajzat) është kualifikuar për në Kampionatin Botëror, që do të mbahet në gusht në Kinë. Në...
  Lajme03 Mars 2024
  Eurodeputeti Thijs Reuten në Komitetin e Punëve të Jashtme, tha se duhet të ndërmerren veprime vendimtare kundër destabilizuesve si Aleksandër Vuçiqit dhe...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Zvicra ka votuar për rritje të numrit të pensioneve për të moshuarit, në një referendum të mbajtur të dielën, sipas parashikimeve preliminare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.