×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ShBA-ja problem serioz me covid-19, Fauci kërkon bashkëpunimin e të rinjve

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Situata me kornavirusin në Shtetet e Bashkuara është përkeqësuar. Në 16 shtete numri i rasteve është rritur ndjeshëm dhe vetëm të premten autoritetet raportuan mbi 40 mijë të infektuar të rinj. Dr Anthony Fauci thotë se vendi ka një “problem shumë serioz” dhe iu kërkoi të rinjve të testohen. 

  Mjeku kryesor që drejton betejën kundër koronavirusit në ShBA, Dr Anthony Fauci thotë se vendi ka një “problem shumë serioz” me numrin e lartë të infektimeve, që janë rritur me shpejtësi në 16 shtete.

  Gjatë raportimit të grupit në punës në Shtëpinë e Bardhë, Dr Fauci tha se vetëm të gjithë së bashku mund t’i japin fund koronavirusit.” Por ndërsa ekspertët e shëndetësisë kërkojnë më shumë masa, zv./presidentin Mike Pence përgëzoi punën e ShBA-së.

  Në mbarë ShBA-në janë regjistruar që nga e premtja mbi 40 mijë raste të reja me koronavirus, numri më i lartë i regjistruar ndonjëherë në 24 orë.

  Task forc e Shtëpisë së Bardhë për kornavirusin kishte dhe një mesazh të posaçëm për të rinjtë. Atyre iu bë thirrje që të testohen edhe pse mund të jenë asimptomatikë.

  Shtetet më problematike janë Teksasi, Florida dhe Arizona, të cilat pas heqjes së kufizimeve kanë shënuar shumë të infektuar. Për disa zona, numri i lartë i të infektuarve lidhet edhe me shtimin e kapacitetit testues.

  Por nga ana tjetër, duke parë gjendjen në terren, zyrtarët e shëndetësisë parashikojnë se numri i vërtetë i të infektuarve me koronavirus në ShBA është 10 fish më i larë se numri zyrtar i raportuar.

  Ky ishte raportimi i parë i task forcës në dy muaj. Presidenti Trump i ka anashkaluar paralajmërimet e mjekëve dhe madje disa herë ka sugjeruar uljen e numrit të testimeve për të ulur numrin e të infektuarve të rinj me koronavirus.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell tha se Bashkimi Evropian e dënon fuqishëm sulmin e Iranit kundër Izraelit, shkruan...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Mbretëria e Bashkuar ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, tha kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak në një deklaratë të...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Ministri i Jashtëm izraelit Israel Katz, bëri thirrje për unitet, pasi Irani nisi një sulm kundër Izraelit. “Ne të gjithë duhet të...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.