×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA-ja ekzekuton të dënuarin e dytë brenda një jave

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kryer të enjten ekzekutimin e dytë federal brenda vetëm një jave, pas një pauze prej më se dy dekadash, duke ia shkaktuar vdekjen me anë të injeksionit vdekjeprurës një burri nga Kansasi.

  Avokatët e të ekzekutuarit kanë pretenduar se ai vuante nga demencia dhe për këtë arsye nuk duhej të ekzekutohej.

  Wesley Ira Purkey u ekzekutua në Kompleksin Federal Korrektues në Terre Haute të Indianas. Ai ishte dënuar për rrëmbimin dhe vrasjen e 16-vjeçares, Jennifer Long, trupin e së cilës më pas e kishte gjymtuar, djegur dhe hedhur në një pellg. Ai ishte dënuar edhe për vrasjen e një 80-vjeçareje me çekiç.

  Ekzekutimet rinisën në SHBA, pasi Gjykata Supreme e miratoi zbatimin e dënimit kapital gjatë kësaj jave. Purkey është i ekzekutuari i dytë, pas më shumë se 17 vjetësh. Ndërsa Daniel Lewis Lee u ekzekutua gjatë së martës, pas dështimit të përpjekjes së tij të kahershme për ta sfiduar vendimin në Gjykatën e Apelit.

  KEDS: Erërat dhe reshjet e borës shkaktojnë dëme në rrjetin elektrik, disa zona mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, gjatë ditës së sotme dhe të premten do të qëndrojë në Austri, ku do të...
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Policia hungareze ka arrestuar një shtetas kosovar pasi e kapi duke tentuar të kontrabandonte 11 kilogramë marihuanë në Hungari përmes kufirit serbo-hungarez....
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Si pasojë e aktivizimit të një pajisjeje shpërthyese në Cetinje të Malit të Zi, janë vrarë dy persona dhe tre të tjerë...
  Të tjera
  Sport20 Qershor 2024
  Edhe pse goglat e pozicionuan në grupin B, të cilësuar si grupi i ferrit, me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë, Shqipëria ka zhvilluar...
  Lajme20 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës, përmes aktgjykimit të 27 majit 2024 e ka anuluar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë dhe atë të...
  Vip20 Qershor 2024
  Tayna dhe ish-menaxheri i saj Rinor Hykolli janë temë diskutimi në media rozë. Kënga e fundit e këngëtares është fshirë përsëri nga...
  Sport20 Qershor 2024
  Kroacia pësoi gol në minutën e 95-të nga Klaus Gjasula i Shqipërisë, në po të njëjtën mënyrë që realizuan vetë kundër Brazilit...
  Lajme20 Qershor 2024
  Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, për FrontOnline, thotë se partitë politike ka kohë që po tentojnë të jenë sa më afër qytetarëve,...
  Lajme20 Qershor 2024
  Në Bashkimin Evropian nuk ka pajtim të plotë për heqjen e masave ndëshkuese të vendosura ndaj Kosovës. Por, si kompromis pritet që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.