Lajme

Serwer: Thaçi duhet të japë dorëheqje nëse i vërtetohet aktakuza

Serwer: Thaçi duhet të japë dorëheqje nëse i vërtetohet aktakuza
07:37 | 29 Qershor 2020

Sipas Serwer, zgjedhjet e reja do të sillnin Vetëvendosjen sërish në pushtet dhe me një përfaqësim edhe më të fuqishëm në parlament, sesa herën e fundit.

“Një shtet i dobësuar do të jetë i brishtë ndaj lloj-lloj marifeteve, nga evropianët, amerikanët, ruset e tjerët. Do të ishte shumë më mirë nëse fuqia e dukshme që ka VV-ja të njihet pa i përsëritur zgjedhjet e tetorit të 2019”, ka thënë ai.S

erwer thekson se asnjë kryeministër i Kosovës nuk duhet të shkojë në Uashington apo Bruksel, për të rinisur dialogun me Beogradin, pa një shumicë që i afrohet asaj të Presidentit Vuçiq.

“Për të arritur këtë, kryeministrit Hoti, i cili e mori pozitën para më pak se dy muajve do t’i duhet të përfshijë ose PDK-në, ose Vetëvendosjen të cilët e udhëhoqën qeverinë jetëshkurtër para Hotit.

Për t’i thënë të dy partive që të bashkohen në një qeveri do të ishte e tepërt, ngase e përbuzin njëra tjetrën. PDK-ja do t’i lëpijë plagët, ngase Presidenti është themeluesi i saj, ndërsa ish kreu i parlamentit është kryetari i partisë, dhe ka të ngjarë do të ketë edhe të akuzuar tjerë nga udhëheqësia e tyre”.

Më mirë në Kosovë se në Gjermani

Të tjera