Lajme

Selakoviq: Do të luftojmë kundër anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Europës

Selakoviq: Do të luftojmë kundër anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Europës
12:02 | 28 Shtator 2022

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikola Selakoviq, ka deklaruar se Serbia do të luftojë ashpër kundër synimit të Kosovës për të filluar procedurën për anëtarësim në Këshillin e Evropës më 5 tetor.

Selakoviq tha në televizionin Happy se Kosova tashmë ka aplikuar, se kanë dërguar një letër dhe kanë kërkuar pranim në Këshillin e Evropës dhe se kanë shumicën në atë organizatë për këtë kërkesë.

“Çështja është nëse Këshilli i Evropës do të përdorë shkeljen e plotë të parimeve të Statutit të asaj organizate, nëse kjo do të çojë në një ndarje të re midis shteteve evropiane apo do të jetë një lloj presioni ndaj nesh”, tha Selakoviq. .

Sipas tij, përveç pesë vendeve anëtare të BE-së që nuk e njohën pavarësinë e Kosovës, anëtarët e Këshillit të Evropës që nuk e njohën Kosovën janë Moldavia, Gjeorgjia, Armenia, Azerbajxhani, Bosnja dhe Ukraina.

“Këto janë shtete që kanë të drejtë vote, ka edhe shtete që e kanë njohur Kosovën, por nuk janë pro anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës ”, ​​tha Selakoviq.

Siç tha ai, Serbia nuk e ka thyer obligimin nga moratoriumi i paraparë në Marrëveshjen e Uashingtonit, por Prishtina e ka bërë, duke hapur kështu derën për politikën e njohjeve të udhëhequr nga Serbia.

“Ne do të vazhdojmë këtë politikë dhe do të përpiqemi ta bëjmë atë numër sa më të lartë”, ka theksuar Selakoviq.

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë tha se pret që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq t’i drejtohet kombit me shumë gjasa më 8 tetor pas takimeve të rëndësishme që do të ketë në periudhën e ardhshme, kur do të flasë për situatën politike. dhe kursin e ardhshëm politik të Serbisë dhe atë që ndër të tjera presin dhe qytetarët, që është formimi i Qeverisë së re të Serbisë.

Selakoviq tha se presidenti Vuçiq do të jetë në Bullgari më 1 tetor për një takim me presidentin bullgar Rumen Radev, se do të takohet edhe me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, si dhe me presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

“Që më 3 tetor, Presidenti Vuçiq duhet të takohet në Budapest me kryeministrin hungarez Viktor Orban dhe kancelarin austriak Karl Nehamer”, thotë Selakoviq.

Shefi i diplomacisë serbe deklaroi se më 6 tetor presidenti Vuçiq do të marrë pjesë në samitin e parë të Komunitetit Politik Evropian në Pragë dhe theksoi se nuk ka dyshim se në atë samit Serbisë do t’i dërgohen presione dhe mesazhe për të ndryshuar politikën e saj të jashtme dhe qëndrim, edhe pse “ata nuk mund t’i përgjigjen pyetjes së presidentit Vuçiq, e cila i referohet pse integriteti territorial i Ukrainës vlen më shumë se integriteti territorial i Serbisë, kur ne bëjmë një paralele dhe themi se ajo që po ndodh sot në Ukrainë dhe kundër asaj që ne të gjithë u ngritëm, 23 vjet më parë i ndodhi Serbisë”.

Në pyetjen për nënshkrimin e Planit të Konsultimeve i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Serbisë dhe Rusisë, Selakoviq deklaroi se ky është një plan konsultativ dyvjeçar dhe një dokument që nuk ka vlerë ligjore, si dhe diçka që Serbia e nënshkruan me shumë vende të botës. Sipas tij, është një lloj orari i takimeve në temën e marrëdhënieve bilaterale dhe bashkëpunimit shumëpalësh, i cili është i rëndësishëm sepse Rusia është anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe mbron interesat e Serbisë kur bëhet fjalë për Kosovën.

“Nuk bëhet fjalë për ndonjë komplot politik, qëllim të keq, për më tepër , bëhet fjalë për faktin se kjo është një përpjekje e pastër për të disiplinuar Serbinë , për të përdorur ndonjë arsye të mjaftueshme për të sulmuar Serbinë dhe për të sulmuar pozicionin tonë të politikës së jashtme, i cili është parimor dhe sfidues. Për të tjerët, ne e kemi arsyen që e udhëheqim një politikë të tillë, arsyeja qëndron në të kaluarën dhe faktet politike që kanë të bëjnë me qëndrimin tonë specifik për pozicionin e Kosovës, në radhë të parë”, tha Selakoviq për komentet negative për nënshkrimin. të Planit Konsultativ të Ministrive të Punëve të Jashtme të Serbisë dhe Rusisë.

Siç theksoi ai, fjalimi i presidentit Vuçiq në seancën e 77-të të Asamblesë së Përgjithshme nuk është gjë tjetër veçse një sublimim i politikës së tij dhe asaj të Serbisë, e cila është shumë e qartë, e arsyeshme dhe e mbështetur me argumente të qarta.

“Serbia nuk e ka ndryshuar qëndrimin e saj parimor. Ne nuk kemi futur sanksione sepse edhe këtu kemi qasjen tonë racionale. Kur bëhet fjalë për respektimin e parimit të paprekshmërisë së kufijve, dhe është edhe çështja e Ukrainës, qëndrimi ynë është i qartë. dhe nuk ka dileme dhe ai pozicion nuk po ndryshon.Serbia nese do te ndryshonte nje pozicion te tille, Serbia do te qellonte veten ne kembe, do te peshtynte ne fytyre, si mund te mbroni atehere pozicionin e mbijeteses së Kosovës. Në Serbi, atëherë do të pështynim Rezolutën 1244, e cila është mbështetja jonë më e fortë në luftën për Kosovën, theksoi Selakoviq.

I pyetur për përpjekjet e mundshme për ta përjashtuar Rusinë nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, Selakoviq tha se fakti që një numër i konsiderueshëm i përfaqësuesve të shtetit po flasin për këtë do të thotë se dikush e ka atë ide në kokën e tyre.

“Presidenti Vuçiq foli për këtë më shumë se gjashtë muaj më parë, disa qeshën me të, sot dëgjoni liderë seriozë botërorë që flasin për këtë. Ne jemi shumë të vegjël për të mund të ndikojmë në të, është thelbësore për ne që Rusia të mbetet në OKB”, tha ministri serb dhe deklaroi se përjashtimi i mundshëm i Rusisë nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të ishte fatkeqësi për ne dhe se shpreson, beson dhe dëshiron që kjo të mos ndodhë./FrontOnline/

 

 

8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….

Të tjera