Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Rumania nuk e ka ndërmend ta njoh shtetin e Kosovës

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Rumania ashtu sikur edhe disa shtete anëtare të Bashkimit Evropian nuk po e merr në konsideratë njohjen e shtetit të Kosovës.

  Kështu të paktën po thuhet në përgjigjet e Ministrisë së Jashtme dhënë për Klan Kosovën.

  Rumania aktualisht nuk ka asnjë ndryshim sa i përket pozicionit drejt njohjes.

  Por, ky vend do të ketë një qasje konstruktive për rrugën evropiane të Kosovës.

  “Pozicioni i Rumanisë është një parim, që rrjedh nga një konsensus i përgjithshëm politik dhe i bazuar në respektimin e ligjit ndërkombëtar. Aktualisht, asnjë ndryshim në këtë pozicion nuk po merret në konsideratë. Rumania do të mbështesë vetëm një zgjidhje për çështjen e statusit të Kosovës, nëse bazohet në marrëveshjen e të dy palëve të përfshira, kontribuon në stabilitetin rajonal dhe është në përputhje me ligjin ndërkombëtar”.

  “Siç është implementuar gjatë Presidencës Rumune të Këshillit të Bashkimit Evropian në gjysmën e parë të vitit 2019, Rumania ka një qasje pozitive dhe konstruktive në lidhje me rrugën evropiane të Kosovës, përfshirë edhe në lidhje me procesin e liberalizimit të vizave, ndërsa thekson nevojën për BE të respektojë qasjen neutrale të statusit. Ne inkurajojmë aktorët përkatës në Prishtinë të përqëndrohen në zbatimin e marrëveshjeve ndërkombëtare, veçanërisht detyrimet që rrjedhin nga Marrëveshja e Stabilizim Asociimit dhe Agjenda e Reformës Evropiane”.

  Sa i përket dialogut Kosovë-Serbi, Rumania e mbështetë këtë sikur të gjitha shtetet e Bashkimit Evropian duke shpresuar që do të çojë drejt një marrëveshje juridikisht obligative.

  “Dialogu Beograd-Prishtinë gëzon mbështetjen e të gjitha shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, përfshirë Rumaninë.Rumania shpreson që Dialogu do të çojë në një marrëveshje gjithëpërfshirëse, juridikisht detyruese, në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe vlerat themelore evropiane, që kontribuon në stabilitetin rajonal dhe është i pranueshëm për të dy palët. Në këtë drejtim, ne po mbështesim plotësisht punën e Përfaqësuesit Special të BE-së Miroslav Lajcak dhe mirëpresim rifillimin e Dialogut, bazuar në një qasje të përtërirë dhe të qëndrueshme të BE-së”.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Lajme28 Maj 2023
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka replikuar me deputetin e VV-së, Dimal Basha në rrjetin social Tëitter për...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar presidentin turk, Recep Taip Erdogan për fitoren në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në Turqi. Kurti...
  Lajme28 Maj 2023
  Fitorja e Rexhep Taip Erdogan në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Turqi ka bërë që të ketë festë në qytetin...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përsëritur qëndrimin e QUINT-it të datës 26 maj rreth situtatës së krijuar në tri komunat...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se çfarë ka biseduar me eurodeputeten, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit e ka...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Rivali i Rexhep Tajip Erdogan, Kemal Kilicdaroglu, ka mbajtur një fjalim, duke thënë se zgjedhjet nuk kanë qenë fer. Kilicdaroglu është shprehur...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka uruar homologun e tij, Recep Tayip Erdogan për zgjedhjen e tij si president i Turqisë për...
  Lajme28 Maj 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, i ka reaguar eurodeputetes, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit në Zveçan iu tha forcave...
  Sport28 Maj 2023
  Në Allianz Stadium zhvillohet ndeshja e javës së 37-të në Serie A ndërmjet Juventusit dhe Milanit. Zonja e Vjetër pozicionohet në vend...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.