Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Rukiqi: Vlera e Pakos për Rimëkëmbje Ekonomike, e konsiderueshme

  FrontOnline
  16 Korrik 2020

  Drejtori i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi ka thënë për Front Online, se Pakoja për Rimëkëmbjen Ekonomike, që është propozuar nga Qeveria e Kosovës, është një Pako me vlerë të konsiderueshme.

  “Pako si vlerë është e konsiderueshme që mund të futet në treg duke i ditur edhe kapacitetet buxhetore të vendit, mirëpo e kemi thënë edhe më herët që nuk është me rëndësi vetëm vlera por edhe efikasiteti dhe instrumentet për zbatimin e saj”, ka deklaruar drejtori i OEK-ut.

  Duke folur rreth implementimit të Pakos për Rimëkëmbjen Ekonomike, Rukiqi ka theksuar, se janë duke bërë thirrje që të kalojë sa më shpejtë në lexim të dytë, projektligji për rishikimin e buxhetit.

  Sipas tij në këtë Pako, ka instrumente që lehtësojnë veprimtarinë e bizneseve.

  “Ka instrumente që mund të lehtësojnë këtë veprimtari biznesore por këto instrumente duhet të zbatohen me efikasitet që nënkupton të mos kemi vonesa të pashpjegueshme ende për sa i përket Pakos Emergjente, por të kemi një efikasitet të lartë në zbatimin e Pakos së Rimëkëmbjes dhe këto mjetet të arrijnë sa më shpejtë tek bizneset dhe të futen sa më shpejtë në qarkullim në tregun tonë, në mënyrë që të arrijmë ta përballojmë këtë vit të vështirë për bizneset”, është shprehur ai.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Të tjera
  Sport08 Qershor 2023
  Kombëtarja e Kosovës e ka nisur grumbullimin për dy ndeshjet e këtij muaji në kuadër të kualifikimeve për Euro 2024, kundër Rumanisë,...
  Lajme08 Qershor 2023
  Gjatë orëve të pasdites së të enjtes, në shumë qytete e fshatra të Kosovës ka pasur reshje të shumta shiu të shoqëruara...
  Lajme08 Qershor 2023
  Ditët e fundit i dërguari i posaçëm amerikan, Gabriel Escobar dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i kanë shprehur publikisht mosmarrëveshjet mes...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur për agjencinë e njohur të lajmeve The Associated Press, ku është ankuar për njëanshmëri ndaj Kosovës nga...
  Lajme08 Qershor 2023
  Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier, ka shprehur mirënjohjen e tij për miratimin e legjislacionit të reformës zgjedhore nga Kuvendi i Kosovës....
  Lajme08 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri ka thënë se gjuha e emisarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës është gjuhë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.