×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rritet numri i delfinëve në ujërat rreth Hong-Kongut si shkak i masave kufizuese

  FrontOnline
  14 Shtator 2020

  Kufizimet si pasojë e koronavirusit kanë çuar në një rënie të përdorimit të transportit në të gjithë botën.

  Por ndonëse këto masa kanë shkaktuar telashe te njerëzit, ato kanë qenë një lajm i mirë për disa kafshë, duke përfshirë një specie të rrallë të delfinit.

  Numri i delfinëve “humpback” indo-paqësor (i njohur gjithashtu si delfini i bardhë kinez, ose delfini rozë) të pikasur rreth Hong-Kongut, është rritur në muajt e fundit pasi trafiku i trageteve ka rënë, raporton agjencia e lajmeve “Reuters”.

  “Këto ujëra, të cilat dikur ishin një nga rrugët më të ngarkuara në Hong-Kong, tani janë bërë shumë të qeta”, i tha “Reuters”-it Lindsay Porter, një shkencëtar detar nga Universiteti i St. Andrews.

  Ajo tha se numrat e delfinëve ishin rritur me 30% prejse anijet midis Hong-Kongut dhe Macaut u pezulluan në mars, duke shtuar se kafshët duket se ishin përshtatur shpejt me situatën e re.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Një ngjarje e rëndë e ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Lushnjes, tronditi opinionin publik. Ishte ora 15:30 kur babë e...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, ka pësuar dëmtime në mushkëri dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale abdominale. Ai ndodhet në Spitalin e Traumës...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.