×
 • Lajme
 • Lajme

  Reshitaj: Nuk duhet të testohen më vetëm simptomatikët, por edhe ata që nuk kanë simptoma

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Kryetarja e Komisionit Parlamentar për Shëndetësi, Albena Reshitaj, ka lidhur lehtësimin e masave dhe shtimin e testimeve me rritjen e numrit të rasteve me koronavirus ditëve të fundit në Kosovë.

  Në Kosovë, të mërkurën u regjistruan 77 raste të reja me COVID-19, pas dy ditësh rekord me raste. Të martën ishin 141 e të hënën 129.

  “Duke qenë shumë afër rrjedhjes së situatës në vend, ne si komision po e përcjellim me shqetësim variabilitetin e numrit të testimeve, infektimeve. Pos lirimit të masave që u bënë në fund të muajit maj, e një rëndësie të veçantë është edhe rritja e numrit të testimeve ditëve të fundit. Ky korrelacion ka logjikën e vet sepse në njërën anë ka nisur një fluks i vizitave dhe mosrespektimi i masave të rekomanduara, por është rritur edhe numri i testimeve. Prandaj ka logjikë edhe rritja e numrit të të infektuarve në vendin tonë. Konsideroj se tashmë duhet të fokusohemi në plan afatshkurtër, të plotësuar, për menaxhim të pandemisë, dhe në plan afatmesëm e afatgjatë”, ka thënë ajo në KTV.

  Sipas saj, rritja e madhe e numrit të rasteve të reja ka të bëjë edhe me mosseriozitetin e politikës në trajtimin e pandemisë.

  “Kjo tregon edhe mosseriozitetin e trajtimit të pandemisë në vendin tonë. Kjo është rezultat dhe mund të konkludojmë që më shumë u është dhënë rëndësi ndryshimeve politike gjatë pandemisë sesa qasjes profesionale gjatë trajtimit të pandemisë. Me gjithë respektin për stafin mjekësor, menaxhimin e ka pjesa politike e një vendi. Mendoj se tashmë kemi hy në fazë tjetër me situatën dhe lansimi i një manuali për mbrojtje nga virusi, është risi e nevojshme. Dua të apeloj që të monitorohet zbatimi i tij. Ky manual duhet të përditësohet dhe plotësohet në bazë të grumbullimit të informatave”, ka thënë ajo duke shtuar se duhet të rriten kapacitetet për të kryer testime.

  Ajo ka thënë se nuk duhet të testohen më vetëm simptomatikët, por edhe ata që nuk kanë simptoma.

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë
  Nga Rubrika
  Lajme18 Maj 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka deklaruar se regjimi i Millosheviqit që ka kryer gjenocid në Kosovë ka dhunuar rreth...
  Lajme18 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka konfirmuar se kanë ndërmarrë të gjitha masat për informim dhe ndalim në të gjitha vendkalimet kufitare dhe drejtoritë...
  Lajme18 Maj 2024
  Haxhi Avdyli nga “Guxo” thotë se në zgjedhjet e ardhshme që pritet të mbahen në Kosovë, kjo parti preferon një koalicion para...
  Të tjera
  Lajme18 Maj 2024
  Sot në rrugën “Dëshmorët e Hereqit” në Gjakovë, policia ka identifikuar dhe ndaluar dy automjete, ngasësit e të cilave bënin gara shpejtësie....
  Lajme18 Maj 2024
  Gramos Agusholli nga Lëvizja Vetëvendosje tregon se si parti janë të gatshëm të shkojnë në zgjedhje kurdo që kryeministri të merret vesh...
  Lajme18 Maj 2024
  Partitë politike në Kosovë po kërkojnë zgjedhje të parakohshme. Ditë më parë kryeministri Albin Kurti u bëri ftesë opozitës për takim, në...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës...
  Lajme18 Maj 2024
  Këshilltari i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, Klisman Kadiu, ka thënë se Serbia po vazhdon politikën e saj destruktive pa u ndëshkuar, ndërsa Kosova...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.