Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Reshitaj: Haradinaj është kundër dialogut teknik

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Deputetja e AAK-së, Albena Reshitaj, ka thënë se dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë nuk duhet të rrëshqas në nivel teknik.

  “Konsideroj që përfaqësimi i unifikuar i të gjitha forcave politike në dialog do ta forconte kredibilitetin e Kryeministrit Avdullah Hoti dhe të gjithë delegacionit në bisedime. Ramush Haradinaj kur ishte kryeministër ishte e detyruar që të vendosë tarifë ndaj Serbisë sepse politikat serbe e prolongonin një dialog teknik”.

  “Lideri Haradinaj është kundër që të fillohet dialog teknik dhe AAK gjithsesi jemi kundër që ky proces të prolongohet me vite. Është momenti që Kosova dhe Serbia të bëjnë një proces politik që epilog do ta ketë njohjen reciproke”, ka thënë Reshitaj, njofton Klan Kosova.

  Reshitaj në Edicionin Special ka theksuar se prezenca e një përfaqësuesi të AAK-së në dialog është e nevojshme.

  Por përtej kësaj, Reshitaj, kërkon që të ketë unitet mbarë shtetëror për këtë proces.

  “Është me rëndësi që kredibiliteti i Hotit të jetë në nivel të duhur nëse jemi të unifikuar si forca politike në Kosovë dhe t’i kemi përfaqësuesit në tavolinë të përbashkët”.

  “Kritikat pozitive dhe transparenca është e domosdoshme. Prandaj konsideroj si vlerë qasjen transparente të Haradinajt ndaj mospajtimeve që mund të ketë gjatë një politikbërje – gjatë një koalicioni. Është normale të mos ketë mospajtime. Me rëndësi është që të ketë unifikim dhe bashkërendim të të gjitha veprimeve. AAK ndër çështjet kryesore në marrëveshjet për koalicion e ka pas kontributin e saj në dialogun Kosovë-Serbi”.

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Ish-ministri i Jashtëm, Skender Hyseni, i ka reaguar kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, pasi e akuzoi Hysenin se...
  Lajme24 Mars 2023
  Kostoja e ndërtimit në Kosovë, pas më shumë se një viti rritjeje të vazhdueshme, ka rënë. Megjithatë, kjo nuk ka bërë që...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pritet të zhvillojë këtë të diel një vizitë në Tiranë. Kurti do të takohet me kryeministrin e...
  Të tjera
  Front TV24 Mars 2023
  Sot shënohet 24-vjetori i fillimit të sulmeve të NATO-s ndaj caqeve ushtarake policore serbe. 24 vjet më parë NATO ndërhyri për të...
  Vip24 Mars 2023
  Aktori Evis Pupa është një tjetër personazh brenda shtëpisë së “Big Brother Vip”, i cili me qetësinë e tij ka arritur që...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryesia e Partisë Socialdemokrate (PSD), me rastin e shënimit të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit, ka bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët...
  Lajme24 Mars 2023
  Ekipet e “Xhenios” të Gardës Kombëtare të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë nisur ndërtimin e urës mobile në fshatin Aqarevë të...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me kabinetin e tij qeveritar, ka bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  “Jemi në mes të procesit për anëtarësimin në NATO. Turqia ka njoftuar se do ta ratifikojë kërkesën tonë para zgjedhjeve. Të njëjtën...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.