×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Rektorët zotohen për bashkëpunim me Qeverinë

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Kryeministri i vendit Avdullah Hoti, ka pritur sot në takim rektorët e Universiteteve Publike në vend, raporton “Front Online”.

  Pas këtij takimi, Hoti është deklaruar për media, e ku ka thënë që ky takim ishte një takim punues në mes të Qeverisë dhe rektorëve për të koordinuar prioritet në programin e ri qeverisës.

  LEXO EDHE: Hoti pas takimit me rektorët: Ka nevojë për disa ndryshime ligjore në universitete

  Rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Marian Dema, pas takimit me kryeministrin ka thënë që janë koordinuar për shumë veprime që duhet të ndodhin në arsimin e lartë, raporton Front Online.

  “U dakorduam për shumë veprime dhe ndryshime që duhet të ndodhin më arsimin e lartë. U koordinuam që së bashku ato ndryshime mund t’i bëjnë realitet”, ka thënë ai.

  Ndërsa rektori i Universitetit të Gjilanit “Kadri Zeka”, Bajram Kosumi, ka thënë që prioritet e Qeverisë “Hoti”, për arsimin lartë, janë të ngjashme me prioritet e tyre.

  “Konferenca e rektorëve ka bërë një punë shumë të mirë në avancimin e arsimit të lartë. Do të punojmë në temat që Qeveria i ka prioritet e që janë edhe prioritet i arsimit të lartë. Ne do ta përkrahim Qeverinë dhe Qeveria do të na përkrahë edhe neve”, ka thënë Kosumi. /FrontOnline/

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/264221661569063/

  KESCO Premium hapet në Qendër të Prishtinës
  Nga Rubrika
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony J. Blinken, ka uruar qeverinë dhe popullin shqiptar me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë. Përmes një deklarate...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka uruar pavarësinë e Shqipërisë të gjithë shqiptarëve në mbarë botën. “Urime Dita e Pavarësisë së Shqipërisë të gjithë...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Djali i ish-presidentit Hashim Thaçi, Endriti ka zgjedhur një mënyrë të veçantë për t’i uruar shqiptarët për 28 nëntor, Ditën e Flamurit....
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken ka uruar Shqipërinë për 111-vjetorin e Pavarësisë. Kreu i diplomacisë amerikane e konsideron Shqipërinë aleat dhe...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Kryetari i Tiranës, Erion Veliaj ka thënë se është çështje kohe kur Shqipëria dhe Kosova të bëhen një. Ai për emisionin “Radar”...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sot po festohet 28 nëntori- Dita e Flamurit dhe 111 vjetori i shpalljes së Pavarësisë. E një nga emrat më të shpeshtë...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka marrë pjesë në Konferencën ndërkombëtare “Aleanca globale për luftimin e kontrabandimit me migrantë” që...
  Vip28 Nëntor 2023
  Sot (e martë) shënohet Dita e Flamurit apo 111 vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë. Të shumtë qenë të famshmit që uruan këtë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.