[wp-story]

Front TV

Hoti pas takimit me rektorët: Ka nevojë për disa ndryshime ligjore në universitete

Hoti pas takimit me rektorët: Ka nevojë për disa ndryshime ligjore në universitete
12:50 | 19 Qershor 2020

Kryeministri i vendit Avdullah Hoti, ka pritur sot në takim rektorët e Universiteteve Publike në vend, raporton “Front Online”.

Pas këtij takimi, Hoti është deklaruar për media, e ku ka thënë që ky takim ishte një takim punues në mes të Qeverisë dhe rektorëve për të koordinuar prioritet në programin e ri qeverisës.

“Takimi i sotshëm ishte takim punues, njoftues pasi që ishte takimi ynë i parë. U njoftuam me programin qeverisës për fushën e arsimit për disa nga prioritet më të rëndësishme që kanë këto universitete”, raporton ka thënë Hoti.

Hoti theksoi nevojën për disa ndryshime ligjore në arsimin e lartë.

“Ka nevojë për disa ndryshime ligjore në universitete për nevojat e tregut të punës jo vetëm në Kosovë por edhe me gjerë”, ka thënë kryeministri

Ai u zotua që Qeveria do t’i ndihmojë institucionet e arsimit të lartë për të përmbushur të gjitha kriteret që kërkohen nga Agjencia Kosovare e Akreditimit.

“Do t’i ndihmojmë këto i institucione që të përmbushin disa nga kriteret që kërkohen nga Agjencia e Akreditimit. Folëm edhe për mu dësinë që këto universitete të kenë më shumë pavarësi, siç pritet ta kenë edhe të financiare”, raporton ka thënë Hoti, Front Online.

Direkt: Kryeministri Avdullah Hoti mban konferencë për media pas takimit me rektorët e Universiteteve Publike

Direkt: Kryeministri Avdullah Hoti mban konferencë për media pas takimit me rektorët e Universiteteve Publike

Δημοσιεύτηκε από Front Online στις Παρασκευή, 19 Ιουνίου 2020

“Graniti” hap showroom-in e dytë në Prishtinë (VIDEO)

Të tjera