×
 • Lajme
 • Lajme

  Ramosaj tregon kush e kërkoi pezullimin e punimeve në rrugën Deçan-Plavë

  FrontOnline
  17 Gusht 2020

  Kryetari i Komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj deklaroi se kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti ka kërkuar pezullimin e punimeve në rrugën Deçan – Plavë pas reagimeve të ndërkombëtarëve.

  Ai në emisionin DebatPlus në TV Dukagjini ka folur për bisedën e fundit që kishte me Hotin.

  “Komunikimi i fundit ka qenë ditën e shtunë. Komunikimin e parë për këtë temë e kemi pasur në orën 05:00 pasdite të premten kur ka kërkuar pezullimin e punëve. Jam mundur që para Hotit dhe ambasadorëve të tjerë të tregojë konceptin zhvillimor që kishte me sjell standard ekonomik për qytetarët e kësaj komune në sektorin e turizmit”, është shprehur ai.

  Fillimi i punimeve të rrugës Deçan-Plavë ka filluar në 2018. Gjykata Kushtetuese e Kosovës më 2016 kishte marrë vendim sipas të cilit i njihet e drejta e pronësisë Manastirit të Deçanit mbi 24 hektarë tokë. Por, ky vendim nuk është zbatuar asnjëherë nga ana e kësaj komune.

  Zyrtarë të institucioneve ndërkombëtare në Kosovë kanë bërë thirrje që të respektohet vendimi i Kushtetueses.

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka ftuar qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes pikave kalimeve kufitare me Serbinë, që të shtunën...
  Lajme25 Maj 2024
  Ish-kryenegociatori për dialogun Kosovë-Serbi për Front Online thotë se me këtë mendësi të Qeverisë ‘Kurti’, Serbia në Kosovë do të gjejë hapësirë...
  Lajme25 Maj 2024
  Ramush Haradinaj, deputet në Kuvendin e Kosovës, njëherësh kryetari i AAK-së, thotë se kryeministri Albin Kurti ka një skenar pse dëshiron të...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Regjistrimi i popullsisë, Kastrati: Kemi kaluar shifrën prej 1.5 milion Dje në Kosovë ka përfunduar procesi i regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare...
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Vip24 Maj 2024
  Prej disa kohësh është zhdukur nga rrjetet sociale duke marrë pushim nga jeta publike dhe kjo me arsye. Prive zbulon se Arta...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Gjykata Themelore e Pejës ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Pejës për caktimin e masës së paraburgimit ndaj, Agron Gashit i...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.