×
 • Lajme
 • Lajme

  Raka: Kur s’ka respektim të masave, shteti të reagojë

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Mikorobiologu Lul Raka thotë se pas heqjes së masave kufizuese është pritur rritje e rasteve. Por sipas tij, javët e fundit, numri i të infektuarve ka kaluar parashikimet.

  Raka ka bërë thirrje që të merret seriozisht situata, përndryshe sipas tij do të ketë pasoja të mëdha.

  “Faktori i parë është mosrespektimi i këshillave dhe udhëzimeve nga institucionet shëndetësore”, thotë Raka.

  Por sipas tij, nëse qytetarët nuk respektojnë rekomandimet, duhet të intervenojë shteti me monitorime dhe dënime.

  “Duhet pasur lidership politik dhe shëndetësor. Kur nuk ka respektim duhet të veprojë shteti’, tha Raka i ftuar në emisionin Pressing në T7.

  Ai u ka bërë thirrje partive politike që të behn bashkë në luftën kundër Covid-19.

  “Koha që partitë politike të bëhen bashkë, o sot o kurrë”, thotë Raka.

  Sipas tij, qytetarët duhet të përfshihen dhe tu tregohet rreziku duke u treguar se virusi nuk është rren.

  “Covid-19 nuk është rren siç po thonë do ekspertë që i kanë quajtur publikisht mjekët vrasës”, tha Raka.

  Marrë parasysh të dhënat e fundit, që prej shfaqjes së rasteve të para me koronavirus në Kosovë më 13 mars dhe deri më tani, janë regjistruar 2.216 raste me COVID-19, prej të cilëve 1069 janë shëruar ndërsa 38 kanë vdekur.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme28 Maj 2024
  Ministria e Zhvillimit Rajonal ka lansuar shpalljen publike për skemën e granteve. Zëvendësministri i Zhvillimit Rajonal, Ali Tafarshiku,  ka deklaruar se tashmë...
  Lajme28 Maj 2024
  “Sapo që Serbia t’i vë sanksione Federatës Ruse, atëherë do të ishte një moment kur ata mund të tregojnë se duan të...
  Lajme28 Maj 2024
  Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhgues në anëtare të...
  Të tjera
  Lajme27 Maj 2024
  Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci ka thënë se avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s është një...
  Lajme27 Maj 2024
  Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhgues në anëtare të...
  Sport27 Maj 2024
  Ermal Krasniqi është vetëm një hap larg transferimit te Sparta Praga. Reprezentuesi i Kosovës që është aktualisht pjesë e Rapid Bukureshtit, do...
  Lajme27 Maj 2024
  Ramush Haradianj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka pretenduar të hënën se kryeministri i Kosovës Albin Kurti “është i...
  Lajme27 Maj 2024
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka thënë se nuk do të këtë përparim të Kosovës dhe Serbisë drejtë...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përkujtuar në përvjetorin e vdekjes së saj, nënën Pashkë. Kurti ka thënë se bijtë e saj,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.