×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Qytetarët e Maqedonisë së Veriut shpenzojnë mbi 10 miliardë denarë për produktet vendore

  FrontOnline
  29 Qershor 2020

  Qytetarët e Maqedonisë së Veriut shpenzojnë më shumë para për produktet e huaja sesa për ato vendore. Nga korriku i vitit të kaluar, deri në mesin e këtij muaji, 10.8 miliardë denarë janë shpenzuar për produktet vendore dhe 19.7 miliardë denarë për produktet e importuara.

  Ky është qarkullimi i regjistruar përmes aplikacionit “TVSH-ja Ime”, pra në llogaritë e skanuara të qytetarëve në periudhën nga korriku i vitit të kaluar deri në mesin e këtij muaji.

  Sipas të dhënave të Drejtorisë për të Ardhura Publike në muajt korrik, gusht, shtator dhe tetor, qarkullimi nga produktet vendore ishte rreth 700 milionë, ndërsa nga dhjetori i vitit të kaluar deri në prill të këtij viti, janë shpenzuar mbi një miliard denarë.

  Për produktet e huaja në atë periudhë më shumë u shpenzuan në muajt korrik, tetor, shkurt dhe mars, si dhe në qershor. Në muaj të caktuar, ata shpenzuan mbi gjashtë miliardë denarë për të blerë produkte të importuara.

  Përmes masës TVSH-ja Ime, e cila filloi në muajin korrik të vitit të kaluar deri në mars të këtij viti, qytetarëve iu është rikthyer TVSH-ja prej 10.7 milionë eurove. Qytetarët morën 15 për qind të TVSH-së së llogaritur në produktet që blenë, ndërsa së fundmi qeveria bëri ndryshime për kthimin e TVSH-së në produktet maqedonase prej 20 për qind dhe për importimin e produkteve me 10 për qind.

  Qëllimi është të inkurajojmë blerjen e produkteve vendase, si dhe të stimulojmë konsumin dhe kështu të ndihmojmë ekonominë e vendit dhe të mbrojmë vendet e punës, është vendosur edhe kartela pagesore vendore.

  Juliana: E kuptoj që e kam lëndu djalin dhe e marr mbi supet e mia këtë (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka zgjedhur ekranin e RAI 3 për ta mbrojtur homologun e saj shqiptar, Edi Ramë përballë sulmeve...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Rebelët Houthi të Jemenit kanë thënë se kanë nisur sulmet ndaj tre anijeve në Oqeanin Indian dhe Detin e Kuq. Ata thanë...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Koreja e Veriut ka thënë të hënën se kanë dështuar përpjekjet e saj për ta dërguar një satelit tjetër spiun në orbitë....
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2024
  Janë bërë një vit prej kur katër kryetarët kanë marr detyrat e tyre në katër komunat veriore të Kosovës. Lulzim Hetemi, Ilir...
  Lajme27 Maj 2024
  Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci ka thënë se avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s është një...
  Lajme27 Maj 2024
  Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhgues në anëtare të...
  Sport27 Maj 2024
  Ermal Krasniqi është vetëm një hap larg transferimit te Sparta Praga. Reprezentuesi i Kosovës që është aktualisht pjesë e Rapid Bukureshtit, do...
  Lajme27 Maj 2024
  Ramush Haradianj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka pretenduar të hënën se kryeministri i Kosovës Albin Kurti “është i...
  Lajme27 Maj 2024
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka thënë se nuk do të këtë përparim të Kosovës dhe Serbisë drejtë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.