×
 • Lajme
 • Lajme

  Pavarësisht rasteve të shumta me koronavirus, gjendja e jashtëzakonshme konsiderohet e panevojshme

  FrontOnline
  07 Korrik 2020

  Shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme nga presidenti Hashim Thaçi e nga Lidhja Demokratike e Kosovës ishte kërkuar në fund të muajit mars, kur numri i të infektuarve me COVID-19 ishte rreth 20.Rreth katër muaj më pas, kur në vend është shënuar rekord sa i përket numrit të të infektuarve brenda një dite, ndërmarrja e një veprimi të tillë nuk është duke u konsideruar e nevojshme.

  Madje ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, konsideron se situata tani nuk është e krahasueshme me atë të muajit mars.

  Sipas Lëvizjes Vetëvendosje, kërkesa e bërë në mars nga presidenti dhe partneri i atëhershëm i koalicioni qeverisës ka qenë politike e nuk ka pasur të bënte me menaxhimin e pandemisë.

  Kundër shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme janë edhe nga Partia Demokratike e Kosovës pasi, sipas zëdhënësit të kësaj partie, Avni Bytyqi, tani është vonë për një gjë të tillë.Shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme e konsiderojnë të panevojshme edhe nga shoqëria civile.

  Lidhur me këtë çështje KOHA ka provuar të marrë përgjigjeje edhe nga kryetari Isa Mustafa e ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, por ata kanë qenë të paqasshëm gjatë të martës. Përgjigje televizioni nuk ka marrë as nga Zyra e Presidentit, Hashim Thaçi, i cili një ditë më parë bëri thirrje për kujdes dhe shtoi se rreziku nga pandemia është ende i lartë.Javën e dytë të passhfaqjes së COVID-19 në vendin tonë presidenti Hashim Thaçi në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë kishte propozuar shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme, porse dekretin për një gjë të tillë nuk e ka dërguar asnjëherë për shqyrtim në Kuvend.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Lajme15 Prill 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, në Forumin për Gratë, Paqen dhe Sigurinë që po mbahet në Kosovë, ka thënë se Ballkani Perëndimor...
  Lajme15 Prill 2024
  Gjatë deklaratave përmbyllëse të Zyrës së Prokurorit të Specializuar, prokurori Filippo De Minicis tha se Pjetër Shala e ka pranuar se ka...
  Lajme15 Prill 2024
  Ndërmarrja Publike “Termokos” ka njoftuar se do të vazhdojë furnizimi me ngrohje edhe për disa ditë. Kjo pasi që parashikohet që ditëve...
  Të tjera
  Lajme15 Prill 2024
  Thuhet qartë në Nenin 4 të Marrëveshjes së Ohrit se Serbia “nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”....
  Lajme15 Prill 2024
  Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, është parë mëngjesin e sotëm teksa po hynë në Prokurorinë Speciale të Republikës së...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Azerbajxhani dhe Armenia do të përballen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), lidhur me akuza për “spastrim etnik”, përderisa tensionet ushtarake po...
  Ekonomi15 Prill 2024
  Një delegacion i Bankës Qendrore të Kosovës, i kryesuar nga guvernatori Ahmet Ismaili, po merr pjesë në takimet pranverore të Fondit Monetar...
  Kronika15 Prill 2024
  Rryma dyshohet se ka shkaktuar zjarin në një depo të frutave në Podujevë. Kështu kanë deklaruar para policisë, dëshmitarët. “Raportohet se një...
  Lajme15 Prill 2024
  Sot përfundon afati për aplikim për akreditimin e vëzhguesve të subjekteve politike të kryetarëve aktual, OJQ-ve vendore/ndërkombëtare dhe mediave. Këtë e konfirmoi...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.