×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Pas shtimit të rasteve, Holanda shtrëngon masat kundër pandemisë

  FrontOnline
  29 Shtator 2020

  Ndonëse kryeministri holandez, Mark Rutte, fillimisht kishte thënë se është skeptik për përfitimet që sjell përdorimi i maskës, atij tashmë nuk i ka mbetur zgjidhje tjetër pos t’i shtrëngojë masat pasi vendi i tij po futet në valën e dytë të infeksioneve.

  Për herë të parë që nga fillimi i pandemisë, njerëzit në Amsterdam, Hagë, Eindhoven dhe Rotterdam po këshillohen që të vendosin maska në dyqane, shkruan BBC.

  Restorantet dhe baret në mbarë vendin duhet të mbyllen në orën 22, ndërsa tifozët nuk do të kenë të drejtë të shkojnë në stadiume dhe palestra. Bizneset si sallonet e floktarëve dhe dentistët duhet t’i marrin të dhënat kontaktuese të klientëve. Njerëzit janë këshilluar të punojnë nga shtëpia dhe të qëndrojnë brenda, nëse kanë simptoma të koronavirusit.

  Këtë javë Holanda e theu rekordin ditor të infektimeve dhe pritet që të regjistrojë nga 5,000 raste në ditë javën e ardhshme. Numri i personave të pranuar në spitale është rritur për të 26-n ditë me radhë.

  Një ditë më parë, ministri holandez i Shëndetësisë, Hugo de Jong, tha: “Jemi duke e bërë më të mirën tonë, por virusi po ia del më mirë”.

  Menaxho shpenzimet dhe fito zbritje me aplikacionin e Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Frika e përhapjes së sulmeve terroriste në Europë mbetet e lartë. Zyrtarja e BE-së Ylva Jahonsson ka theksuar se situata është shqetësuese...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet...
  Të tjera
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Milan janë duke punuar për rikthimin e mbrojtësit Matteo Gabbia nga huazimi në afatin kalimtar të janarit. Gabbia ishte transferuar tek Villarreali...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ish zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Mbrojtjes për Evropën dhe Politikën ndaj NATO-s, Jim Townsend, vlerëson se një nga zhgënjimet më të mëdha...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova Edona dhe Adri kanë debatuar. Ajo është revoltuar shumë me Adrin. Në një moment i ka...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Azemi ka biseduar me Besin për situatën e krijuar me Yllin. Azemi ka thënë se “unë e di sakt qka kam thënë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.