×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Paracetamoli rrit rrezikun e prekjes nga astma

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Disa ekspertё tё mjekёsisё kanё paralajmëruar se përdorimi i paracetamolit pёr largimin e temperaturës tek fёmijёt, mund tё rrisë gjasat e tyre pёr tё vuajtur nga astma, nё periudhën nga mosha gjashtё deri nё shtatëvjeçare.

  Paracetamoli ёshtё njё bar mjaft efektiv nё uljen e temperaturës tek fёmijёt, por studimet e mё shumё se 200 mijё fёmijёve, kanё bёrё tё ditur se ata tё cilёt e kanё marrё kёtё bar nё vitin e parё tё jetёs, kanё pasur rrezik 46% mё tё lartё pёr t’u prekur nga astma.

  Hulumtuesit kanё thёnё se nuk e kanё tё qartё nёse bari ndikon direkt nё rritjen e rrezikut pёr astmё ose ёshtё ndonjë faktor tjetër ndërmjetës, transmeton Telegrafi.

  Rreziku mund të jetë më i madh nëse një nënë shtatzënë a ka përdorur paracetamolin për më shumë se një ankesë. Paracetamoli është ilaçi më i përdorur për gratë shtatzëna kunër dhimbjeve, ftohjes dhe gripit.

  Megjithatё, ekspertёt thonë se prindërit edhe mё tej duhet ta përdorin barin pёr temperaturё tё lartё, pavarësisht gjasave mё tё rritura pёr t’u prekur nga astma.

  Por ata rekomandojnë qё ky bar tё mos përdoret rregullisht tek fёmijёt dhe duhet tё rezervohet vetëm pёr rastet kur temperatura e lartё arrin 39 ose mё shumё, ose nёse fëmija ka dhimbje shqetësuese.

  Afër dhjetë mijë banorë të fshatrave të Skenderajt përfitojnë nga rrjeti i ri elektrik
  Nga Rubrika
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  DASHI Komunikimi me të tjerët do jetë shumë i mirë sot. Do keni edhe një fuqi bindëse për t’u adhuruar. Nëse jeni...
  Lifestyle29 Nëntor 2023
  “Ankthi i mëngjesit ” nuk është një term mjekësor, por i referohet niveleve të rritura të “hormonit të stresit”, pra kortizolit në...
  Të tjera
  Ekonomi30 Nëntor 2023
  Ashtu si në tregjet ndërkombëtare, edhe në Kosovë janë rritur nevojat për modernizimin e sistemeve dhe përshtatjen e tyre me standardet ndërkombëtare....
  Lajme30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës ka lëshuar një komunikatë për aksionin e sotëm policor në lidhje me grabitjen e armatosur në Suharekë. Policia ka...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës ka konfirmuar se gjatë aksionit të së enjtes është vrarë njëri prej të dyshuarve për grabitjen e armatosur, të...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Një rezervuar magazinimi ka vrarë shtatë njerëz dhe ka plagosur 24 në një fabrikë të prodhuesit indian të kimikateve të specializuara Aether...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Një prej të arrestuarve për grabitjen e armatosur në Prizren është Bujar Basha nga Prizreni. Ai ishte i dënuar për një tjetër...
  Kronika30 Nëntor 2023
  Njëri nga grabitësit e argjendarisë në Suharekë është arratisur pas shkëmbimit të zjarrit mes grupit të grabitësve me Policinë e Kosovës të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.