×
Etiketë: rrit
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
SHBA ka rritur praninë ushtarake në Siri pasi përleshjet me forcat ruse në vend intensifikuan tensionet. Zyrtarët amerikanë thanë se gjashtë automjete luftarake Bradley dhe rreth 100 trupa u vendosen në Sirinë verilindore. Incidentet midis...
Bota/Rajoni30 Gusht 2020
Dhoma e Ulët e parlamentit gjerman, Bundestag, do të rrisë masat e tij të sigurisë lidhur me koronavirusin e ri pas pushimit të verës, nën dritën e rritjes së infeksioneve në vend. Në një komunikim...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Autoritetet shëndetësore kroate kanë publikuar të dhënat e reja për pandeminë globale të quajtur COVID-19. Në 24 orët e kaluara, janë regjistruar 304 raste të reja të infeksionit me virusin SARS-CoV-2, dhe numri i të...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Rreth 75.5 për qind e kontakteve të ngushta me njerëz që rezultuan pozitiv për COVID-19 në Angli u arritën përmes sistemit “Testim dhe Gjurmim”, sipas shifrave të reja nga Departamenti i Shëndetësisë. Kjo numër është...
Bota/Rajoni23 Gusht 2020
Policia gjermane ka rritur sigurinë në spitalin në Berlin, ku po trajtohet lideri opozitar rus, Alexei Navalny. Navalny arriti në Gjermani më 22 gusht nga qyteti siberian Omsk. Ai dyshohet se është helmuar. Ende spitali...
Lajme16 Gusht 2020
Familja katëranëtarëshe Aliu nga Hajvalia, është njëra nga familjet në Kosovë e cila po përballet me kushte të vështira financiare. Pandemia, thotë kryefamiljarja Fatmire Aliu, ka vështirësuar edhe më shumë gjendjen e rënduar ekonomike dhe...
Lajme11 Gusht 2020
Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi i shoqëruar nga kryeshefi ekzekutiv i Infrakosit, Xhevat Ramosaj ka inspektuar sot punimet e hekurudhës së Kosovës, në linjën 10. Ai me këtë rast ka thënë se pret që faza...
Lajme06 Gusht 2020
Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS), në bashkëpunim me Programin për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara UNDP, në mbështetje të punëkërkuesve të papunë të riatdhesuar në Kosovë, ka shpallur të hapur Programin e Vetëpunësimit...
Bota/Rajoni05 Gusht 2020
Natyra në Shqipëri u shkatërrua nga zjarret që nuk u shuan për ditë me radhë, por këtë të mërkurë, me ndryshimin e motit, flakët janë shuar. Reshjet e shiut kanë qenë me dendësi të lartë...
Auto29 Korrik 2020
Parlamenti i Turqisë ka miratuar të mërkurën legjislacionin për rregullim të rrjeteve sociale siç janë Twitter dhe Facebook, duke detyruar këto të fundit të veprojnë në përputhje me kushtet e ashpra, apo në të kundërtën...
Bota/Rajoni17 Korrik 2020
Pandemia e koronavirusit kërcënon të rritë nivelin e varfërisë dhe mund të destabilizojë një numër vendesh të goditura fort, deklaroi OKB. ”Para shpërthimit, po bëhej përparim në adresimin e dimensioneve të shumta të varfërisë”, sipas...
Lajme16 Korrik 2020
Për të dytën herë brenda disa javësh ka dështuar të nisë gjykimi në aktakuzën me më se shumti zyrtarë e ish-zyrtarë të lartë në të njëjtën aktakuzë. Departamenti Special i Gjykatës Themelore në Prishtinë e...
Bota/Rajoni07 Korrik 2020
Industria e naftës po rikuperon disa nga humbjet e muajve fillestarë të pandemisë dhe pret përmirësim të kërkesës konsumatore. Arabia Saudite ka rritur çmimet për tregjet e saj më të rëndësishme. Vendi i parë eksportues...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.