×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Arabia Saudite rrit çmimin e naftës

  FrontOnline
  07 Korrik 2020

  Industria e naftës po rikuperon disa nga humbjet e muajve fillestarë të pandemisë dhe pret përmirësim të kërkesës konsumatore. Arabia Saudite ka rritur çmimet për tregjet e saj më të rëndësishme.

  Vendi i parë eksportues i hidrokarbureve në botë, Arabia Saudite, ka vendosur të rritë çmimet e naftës bruto për tregjet kryesore globale pasi pret një dalje të sektorit nga kriza prej pandemisë.

  Kompania “Aramco” njoftoi se për muajin gusht një fuçi nafte për importuesit aziatikë do të kushtojë 1,2 dollarë më shtrenjtë sesa standardi i brutos në Lindjen e Mesme, dhe deri 1,65 dollarë fuçia për tregun e dytë më të madh, Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Nga prodhuesi shtetëror saudit i naftës dhe i gazit mësohet se çmime më të larta do të aplikohen edhe për blerësit e naftës bruto nga Evropa veriperëndimore, ndërkohë që për rajonin e Mesdheut, më të prekur prej pandemisë, kostot do të ulen me më shumë se 1 dollar fuçia.

  Ndërsa një ditë më parë në bursa u pritën pozitivisht pritshmëritë e shtetit arab për kërkesën botërore për hidrokarbure, të martën tregjet financiare u ulën sërish me më shumë se 1 për qind prej frikës se një valë e dytë pandemie mund ta keqësojë situatën.

  Një fuçi nafte bruto e standardit Brent u vlerësua gjatë ditës me më pak se 43 dollarë apo 34 për qind më ulët nga viti në vit, ndërkohë që brutoja amerikane qëndroi në afro 40 dollarë fuçia.

  Pasiguritë për tregun amerikan u shtuan edhe nga vendimi për pezullimin e një tubacioni nafte i cili sipas gjykatës po ndërtohej pa iu nënshtruar rregullave mjedisore.

  Projekti gati 2 mijë kilometra i gjatë që do transportojë mes 4 shteteve amerikane një sasi prej 570 mijë fuçish nafte në ditë ishte mbështetur fuqimisht nga presidenti Donald Trump.

  SHBA-ja, Arabia Saudite dhe Rusia si aleatë naftëprodhues të OPEK-ut prej muajit prill kanë vendosur të ulin prodhimin e tyre normal me gati 10 milionë fuçi në ditë edhe për korrikun.

  Ekspertët parashikojnë që çmimi mesatar i naftës këtë vit të jetë 39 dollarë për fuçi, për të arritur vlerën e vitit të shkuar vetëm në 2023-in, kur do të kushtojë rreth 64 dollarë fuçia.

  Atdhe Xharavina eliminohet nga Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një turist slloven ka humbur jetën tragjikisht në Shkodër. Policia thotë se 65-vjeçari dyshohet se ka rënë aksidentalisht nga kalaja e Rozafës,...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja vlerëson se rreziku në veri ende nuk ka kaluar. Ai thotë se integriteti territorial i Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Vetura me targa serbe me akronime të qyteteve të Kosovës qarkullojnë ende nëpër rrugët e veriut. Targa të tilla ilegale janë parë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka thënë se kryeministri Albin Kurti i ka përjashtuar të gjithë nga procesi...
  Lajme04 Tetor 2023
  Analisti politik dhe avokati, Azem Vlasi, i hedh poshtë pretendimet nga Serbia se Milan Radoiçiq, i cili pranoi organizimin e sulmit terrorist...
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë, veri të Kosovës, më 24 shtator, ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka pritur në takim ministrin gjerman të Ushqimit dhe Bujqësisë, Cem Ozdemir. Atë e ka njoftuar për...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.