Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OKB: Pandemia kërcënon stabilitetin politik të vendeve dhe rrit varfërinë

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Pandemia e koronavirusit kërcënon të rritë nivelin e varfërisë dhe mund të destabilizojë një numër vendesh të goditura fort, deklaroi OKB.

  ”Para shpërthimit, po bëhej përparim në adresimin e dimensioneve të shumta të varfërisë”, sipas të dhënave të lëshuara nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) dhe Iniciativa për Varfëri dhe Zhvillim Njerëzor në Oksford (OPHI).

  Mes viteve 2000 dhe 2019, 65 nga 75 vendet e studiuara ulën ndjeshëm nivelin e varfërisë së tyre, nga Sierra Leone, India dhe Kina të cilat ishin në mesin e kombeve që shumica e njerëzve braktisën varfërinë, raporton ATSh.

  “Covid-19 ka ndryshuar gjithçka. Me goditjen e tij të trefishtë në shëndet, arsim dhe të ardhura si edhe në shumë aspekte të tjera të jetës së njerëzve, ai kërcënon të ndryshojë zhvillimin global njerëzor”, tha administratori i UNDP, Achim Steiner.

  “Ai po shtyn gjithashtu miliona njerëz në varfëri shumëdimensionale”, shtoi ai.

  Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Një shofer në Finlandë mori gjobën më të lartë ndoshta për tejkalim shpejtësie. Ai është gjobitur me 121 mijë euro, pasi gjobat...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly sot ka qëndruar në Ukrainë, ku është takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky....
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, më 5 qershor e shpalli veten kandidat në garën presidenciale të republikanëve për pozitën e presidentit, duke nisur...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Në lidhje me situatën në veri, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Zenun Pajaziti ka thënë se aktivitetet e...
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit nga radhët e PDK-së, Ilir Peci tha se as që e mendon tash për tash dorëheqjen. Kurse kryetari tjetër...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Katër persona janë arrestuar në Tiranë, për të cilët policia atje bëri të ditur se dyshohen për vepra të ndryshme penale. Një...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Disa trafikantë shqiptarë të përfshirë në një mega trafik droge në Europë, si dhe në bashkëpunimin me klanet mafioze kalabreze, “Ndrangheta”, kanë...
  Lajme05 Qershor 2023
  Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme po shihet nga faktori ndërkombëtar si rruga e duhur për shtensionimin e situatës në Veri. Ish-kryetari i...
  Lajme05 Qershor 2023
  Sllagjana Pantoviq, është emëruar nënkryetare e komunës së Zveçanit. Kjo u konfirmua për Klankosova.tv nga kryetari i kësaj komune Ilir Peci. Pantoviq,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.