×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Numërohen 70% e votave në Serbi, shqiptarët e Preshevës marrin 2 deputetë

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Sipas të dhënave të fundit zyrtare, në 70.28 % të votave të numëruara deri më tani nga zgjedhjet në Serbi, shqiptarët e Luginës së Preshëvës qëndrojnë në dy mandate deputeteshësh, duke siguruar 14033 vota, ose 0.66%.

  Ajo që ka qenë një risi në qytetin e Bujanovcit ku kishte edhe zgjedhje lokale, është fakti se dallimi i votave për zgjedhjet për komunë është i madh me ato të parlamentit.

  Shaip Kamberi, nga Partia për Veprim Demokratik i cili është i pari në listën për deputet, për televizionin Klan një ditë më parë konfirmoi se shqiptarët kanë siguruar 2 deputetë, duke çuar akuza të rënda drejt partnerëve shqiptarë.

  “Në Bujanovc nuk përputhen votat e dala për zgjedhje lokale dhe parlamentare për arsye se subjektet nënshkruese së marrëveshjes së Tiranës nuk e kanë respektuar dhe shumë votues të tyre ose nuk kanë votuar ose e kanë bërë të pavlefshme votën”. /tvklan.al

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Dy gjermano-rusë janë arrestuar në Gjermani nën dyshimet për spiunazh. Njëri prej tyre akuzohet se është pajtuar të kryejë sulme ndaj caqeve...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ligjvënësit amerikanë pritet të votojnë të një pako ndihmash për Izraelin, Ukrainën dhe Indo Paqësorin dhe një projektligj tjetër për prioritetet tjera...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Policia e Korçës ka bërë të ditur se një person është gjetur i pajetë mëngjesin e së enjtes në Drenovë të Korçës....
  Të tjera
  Lajme18 Prill 2024
  Oda Ekonomike e Kosovës ka reaguar pas ndalimit të djeshëm të qytetarëve të Kosovës nga ana e autoritetet serbe në kufirin mes...
  Lajme18 Prill 2024
  Është mbajtur ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në fjalimin e tij...
  Lajme18 Prill 2024
  Një person i dyshuar është arrestuar në lidhje me rastin e vdekjes së 23-vjeçares nga Ukraina, Olena Kozii. Ai është ndaluar për...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryeministri Albin Kurti i ka ftuar ministrat në një mbledhje të Qeverisë. Mbledhja është caktuar të mbahet të orën 10:30, bëri të...
  Sport18 Prill 2024
  Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola ka mbetur i zhgënjyer me eliminimin nga Liga e Kampionëve. “Citizens” i dhanë fund eksperiencës në...
  Sport18 Prill 2024
  Carlo Ancelotti është mjaft i lumtur me kualifikimin e Real Madridit në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. “Los Blancos” e eliminuan Manchester...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.