×
 • Lajme
 • Lajme

  Nesër takimi i koalicionit qeveritar, flasin për Washingtonin dhe pazaret për President

  FrontOnline
  23 Gusht 2020

  Ramush Haradinaj dhe Isa Mustafa pritet të takohen të hënën në orën 14. Me ta do të jetë edhe partneri i vogël i koalicionit, Fatmir Limaj. Janë paralajmëruar se do të diskutohen shkuarja në Washington dhe çështja e Presidentit. Sot, doli edhe LDK’ja se e kërkon pozitën më të lartë shtetërore.

  Hashim Thaçi është ende President por partnerët e koalicionit kanë nisur të bëjnë plane se si ta marrin pozitën më të lartë shtetërore nëse Shefi i Shtetit shkon në Hagë pasi ndaj tij ka një propozim aktakuzë e cila përcaktohet deri në fund të tetorit.

  Lidhja Demokratike e Kosovës po e kërkon pozitën më të lartë shtetërore pak ditë pasi Ramush Haradinaj tha se vendi shkon në zgjedhje nëse nuk e çojnë në vendin ku aktualisht është Hashim Thaçi.

  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mund ta bllokojë zgjedhjen e Presidentit edhe me kushtin kur LDK e PDK bëhen bashkë edhe me minoritetet.

  Sidoqoftë, Isa Mustafa ka paralajmëruar se në takimin e së hënës do të diskutohet edhe për koordinimin e dialogut që pritet të vazhdojë në Washington më 4 shtator.

  Takimi pritet të ndodhë pasi Ramush Haradinaj dhe Kryeministri Avdullah Hoti kanë pasur përplasje përmes distancës. Fillimisht, lideri i AAK’së tha se s’i beson Hotit në dialog. Ky i fundit tha se Kosova s’i ka dy e tre por një Kryeministër.

  Më vonë pati edhe një reagim të Avdullah Hotit, i cili tha se në Bruksel s’ka folur për autobus derisa Ramush Haradinaj tha se mirë që Kryeministri s’ka folur për autobusë në Bruksel pasi s’është Shef i Stacionit për është Kryetar Qeverie.

  Ramush Haradinaj kishte nisur akuzat ndaj Hotit pasi ky i fundit nuk e mori Selim Selimin në dhomën ku po mbahej takimi në Bruksel me Aleksander Vucicin. Ish-Kryeministri rivalizoi me Shefin e Ekzekutivit aktual kur shkoi në Karaçevë, një ditë pasi forcat serbe shkelën në tokën e Kosovës, dhe kërkoi reagim të institucioneve.

  Artani paralajmëron Xhulin: Ruaju!
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar anëtarin e Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Denis Beçiroviq, me rastin e Ditës së Pavarësisë....
  Lajme01 Mars 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ndërsa lokalisht pritet të ketë reshje shiu, të cilat në momente...
  Lajme01 Mars 2024
  Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak është takuar sot me presidenten e Vjosa Osmani. Lajçak ka thënë se me...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.