×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në muajin prill paga mesatare ka shënuar rritje në Maqedoni

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Paga mesatare mujore neto e paguar për punonjësit për muaji prill të këtij viti arriti në 25.830 denarë, ndërsa krahasuar me pagën neto të muajit prill të vitit të kaluar u rrit për 4.2 përqind, njoftojnë nga Enti Shtetëror për Statistika.

  Rritja i takon, mbi të gjitha, pagës mesatare më të lartë mujore të paguar për punonjës në sektorë: Arsim (12 përqind), Aktivitete të tjera shërbimi (6.9 përqind) dhe Aktivitete shëndetësore dhe të kujdesit shoqëror (6.4 përqind).

  Ulje të pagës mesatare mujore të paguar për çdo punonjës, në krahasim me muajin e kaluar, është regjistruar në sektorët: Akomodimi dhe shërbimet tjera me ushqim me nëntë përqind, veprimtaritë profesionale, shkencore dhe teknike me 6.9 përqind dhe Transportit për 6.6 përqind.

  Paga mesatare mujore bruto e paguar për punonjës në muajin prill të këtij viti arrin shumën e 38.567 denarëve.

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Një tërmet me magnitudë 4.6 Rihter tronditi Turqinë pasditen e së martës. Sipas informacioneve të fundit të publikuara nga AFAD, tërmeti ndodh...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Komisioneri Evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi tha sot pas takimit me presidentin malazez, Jakov Milatoviq se Mali i Zi është vendi kandidat...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Policia malazeze, ka arrestuar të dyshuarin për vrasjen e Edmond Mustafës në Tivar, mëngjesin e sotëm. Siç bëjnë me dije mediat vendase,...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Një aksident i rëndë ka ndodhur mes dy veturave gjatë ditës së sotme në fshatin Frashër të Mitrovicës. Nga aksidenti janë lënduar...
  Sport27 Shkurt 2024
  Lionel Messit thuhet se mund t’i bashkohet një tjetër ish-bashkëlojtar i Barcelonës në Inter Miami. Në verën e vitit 2023, Messi hoqi...
  Vip27 Shkurt 2024
  Moderatori i njohur kosovar, Labinot Gashi nuk do të jetë më në KTV. Labi ka njoftuar se ka ndërprerë bashkëpunimin me televizionin...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Pas takimeve të ndara, në Bruksel po zhvillohet takimi i përbashkët mes ekspertëve financiarë të Kosovës dhe Serbisë, nën ndërmjetësimin e emisarit...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në rrugën “Rexhep Bislimi” në Ferizaj, Policia ka gjobitur shoferin për tejkalim në vijë të plotë. Policia ka arritur që ta identifikojë...
  Sport27 Shkurt 2024
  Përfaqësuesja e Kosovës në konkurrencën e femrave për të dytin vit radhazi ka triumfuar në turneun ndërkombëtar “Turkish Women’s Cup”, që u...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.