×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në 10 ditë 52 aksidente rrugore në Shqipëri

  FrontOnline
  11 Gusht 2020

  Një 65-vjeçar humbi jetën pasi automjeti tip “Ford” të cilin drejtonte humbi kontrollin duke përfunduar në një kanal. Aksidenti ndodhi në aksin rrugor të Orikumit.

  Paraditen e së hënës dy persona të tjerë mbetën të plagosur në Sarandë dhe Fier. Gushti ka shënuar pothuajse çdo ditë nga 5 aksidente në rrugët e Shqipërisë.

  Sipas të dhënave të siguruara nga Tv Klan vetëm në 10 ditëshin e parë të këtij muaji kanë ndodhur 54 aksidente. 8 persona kanë humbur jetën dhe 64 të tjerë kanë mbetur të plagosur. Vetëm 3 ditët e fundit kanë ndodhur 14 aksidente dhe 4 persona kanë humbur jetën.

  Për ekspertët e sigurisë rrugore problemi kryesor mbeten drejtuesit e automjeteve.

  “Është pakujdesia e drejtuesve të mjeteve dhe përdoruesve të tjerë të rrugë që ndodhin këto aksidente. Duhet të bëjnë kujdes si shoferët dhe përdoruesit e tjerë si këmbësorët, çiklistët”.

  Sipas Ziçishtit, për shkak të fluksit të automjeteve në zonat turistike, duhet të shtohen mjetet logjistike për të parandaluar aksidentet.

  “Duhet të shtohen pajisjet inteligjente. Të kemi sa më shumë radarë që të evidentojmë shpejtësinë”.

  Burime për Tv Klan bëjnë me dije se në 8 muaj e parë të këtij viti janë regjistruar 688 aksidente, nga 931 të ndodhura një vit më parë. Për shkak edhe të muajve të karantinës këtë vit regjistrohen 243 aksidente më pak.

  Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  I ati i 14 vjeçares Vanja Gjorçevska, Aleksandar Gjorçevski sonte pas Gjykatës Penale ku ndodhej para gjykatësit në procedurë paraprake, do të...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Të paktën 50 palestinezë janë vrarë nga sulmet ajrore izraelite në dy shkolla që ofronin strehim për të zhvendosurit në Daray të...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Tërmeti me magnitudë 5.1 ballë është regjistruar në Turqi. Gjithashtu është shënuar edhe pasgoditje, që arrin në 4.5 ballë, brenda 3 minutave....
  Të tjera
  Vip04 Dhjetor 2023
  Gjatë spektaklit ‘Prime’ të Big Brother VIP Kosova, opinionistja Anita Haradinaj ka komentuar raportin aktual mes Santianës dhe Bucit. Ajo është zotuar...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Opinionisiti i Big Brother VIP Kosova, Bledi Mane ka komentuar për situatën e Bucit dhe Santianës, ku ka përfshirë edhe banorët e...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Pas marrjes së letrës nga i dashuri i Santianës, Bucit i është kërkuar të ndajë mendimin e tij rreth kësaj. Buci ka...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Gjatë spektaklit ‘Prime’ të Big Brother VIP Kosova, është transmetuar një video material me protagonistë, dy personazhet më të komentuara këto ditë...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Santiana sonte ka marrë një letër nga i dashuri i saj, ku përpos zhgënjimit, ai shfaqi edhe mbështetjen për të. Ai i...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Avokati i njohur Besnik Berisha, ka thënë se vrasesi armën me të cilën e ka vrarë Liridonën e kishte fshehur në sanë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.